Prezydent Litwy nie ma złudzeń. Trzeba to zrobić, by "uniknąć III wojny światowej"

Trwa agresja Rosji na Ukrainę. Między innymi ta inwazja była tematem rozmów amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Pojawiło się mocne stanowisko.

Prezydent Litwy nie ma złudzeń. Trzeba to zrobić, by "uniknąć III wojny światowej"
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda (Getty Images, Thierry Monasse)

Gitanas Nauseda twierdzi, że nieuzasadnione działania Moskwy podważają pokój w Europie. Uważa też, że muszą zostać powstrzymane zbiorowymi wysiłkami Zachodu.

Prezydent Litwy jest przekonany, że Ukrainie należy pomóc wszelkimi dostępnymi środkami. - Jeśli chcemy uniknąć III wojny światowej, musimy zrobić to teraz - podkreśla, cytowany w komunikacie litewskiego Pałacu Prezydenckiego.

Rosja jest długotrwałym zagrożeniem dla sojuszników NATO i bezpieczeństwa całej Europy. Zagrożenie to pozostanie, niezależnie od zakończenia inwazji militarnej Rosji na Ukrainę. Musimy poważnie przygotować się do obrony - mówi Nauseda.

O tym rozmawiał z Blinkenem

W trakcie rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu Anthonym Blinkenem, Gintas Nauseda poruszył również wątek zwiększenia zdolności obronnych w regionie, w tym obrony przeciwlotniczej.

Zwrócona została ponadto uwaga na znaczenie wzmocnienia amerykańskiej obecności w krajach bałtyckich. Prezydent Litwy mówił także o tym, iż jego kraj jest gotowy na przyjęcie na stałe amerykańskich żołnierzy.

Zobacz także: Apel Ukrainy do rosyjskich żołnierzy. "Bardzo dobra zagrywka, naprawdę cwana"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić