Małgorzata Duży| 

Prezydent przesadził. YouTube usuwa filmy Bolsonaro

26

W mediach społecznościowych wszyscy są równi. Dotkliwie przekonał się o tym prezydent Brazylii Jair Bolsonaro po tym, jak administracja YouTube'a usunęła jego treści z internetu. Powód? Szerzenie fake newsów związanych z koronawirusem.

Prezydent przesadził. YouTube usuwa filmy Bolsonaro
Prezydent Brazylii został ukarany przez serwis YouTube (Getty Images)

Technologiczny gigant skomentował całą sprawę: "Nasza decyzja nie miała podłoża politycznego lub ideologicznego. Była ona uzależniona od zasad zamieszczania treści na naszym serwisie".

Od początku pandemii prezydent Bolsonaro otwarcie wyrażał sprzeciw przeciwko lockdownom, maseczkom oraz szczepieniom. Kancelaria prezydenta nie skomentowała jeszcze decyzji YouTube’a, która dotyczyła aż 15 filmików umieszczonych na stronie — donoszą lokalne media.

Jego kanał prezentuje co tydzień treści adresowane do brazylijskich obywateli. Publikuje się na nim również dyskusje z rządowymi ministrami dotyczące różnorodnej tematyki. Niektóre z nich były transmitowane na żywo.

Według gazety O Globo jeden z filmików ukazuje byłego ministra zdrowia, Eduardo Pazuello, który porównywał koronawirusa do epidemii AIDS. "Po epidemii HIV wirus ten w dalszym ciągu istnieje. Niektórzy zostali nim zarażeni, z czego większość wyleczono. A życie toczy się dalej" - powiedział Pazuello.

W innym filmiku brazylijski doktor rekomendował hydroksychlorochinę (chemiczny związek wykorzystywany w leczeniu malarii) oraz iwemektynę (wykazującą działanie przeciwzapalne i przeciwpasożytnicze) jako remedium na zarażenie koronawirusem.

YouTube podkreśla, że nie ma zgody na publikowanie treści, które promują jakiekolwiek niesprawdzone metody leczenia. Przedstawiciele serwisu dodają również, że zbanowane nagrania maskują problem, zamiast podjąć skuteczną walkę z COVID-19.

Zobacz także: Patodeweloperka. Minister reaguje: Tam żyją ludzie, zmienimy przepisy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić