o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Przeleżał w ziemi ponad 600 lat. Niecodzienne znalezisko pod Olsztynem

39
Podziel się

Sensacyjnego odkrycia archeologicznego dokonał pasjonat historii Aleksander Miedwiediew. Znaleziony pod Olsztynem miecz rycerski przekazał do Urzędu marszałkowskiego, a później - do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. To nie wszystko, co udało się znaleźć, teraz dyrektor muzeum ma nadzieję na odnalezienie szczątek rycerza.

Przeleżał w ziemi ponad 600 lat. Niecodzienne znalezisko pod Olsztynem
Miecz przeleżał w ziemi ok. 600 lat (YouTube, Warmia i Mazury)
bEEsiBit

Pod Olsztynem samodzielny poszukiwacz zabytków Aleksander Miedwiediew znalazł nagi miecz, pas rycerski, pochwę i dwa przytwierdzone do niego noże. Wszystkie te narzędzia pochodzą najprawdopodobniej z czasów Bitwy pod Grunwaldem. Miedwiediew przekazał znaleziska marszałkowi regionu. Uroczystość ta odbyła się bez mediów. Urząd marszałkowski podkreśla, że takie rzeczy da się znaleźć bardzo rzadko.

To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie – poinformował detektorysta Aleksander Miedwiediew.
bEEsiBiv

Wszystkie znalezione historyczne narzędzia walki marszałek Gustaw Mark Brzezin przekazał do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W placówce przedmioty będą poddane konwersacji. Dyrektor muzeum Szymon Drej poinformował, że trwają też przygotowania, aby przeprowadzić prace archeologiczne w miejscu, gdzie Miedwiediew odkrył sensacyjne znaleziska. Muzeum nie informuje, gdzie dokładnie się znajduje.

Zastanawiające jest, że nikt tych przedmiotów, bardzo wówczas cennych, nie przywłaszczył. Być może uda się odnaleźć szczątki rycerza, do którego należały te rzeczy - powiedział Drej.
bEEsiBiB

Aleksander Miedwiediew ma na swoim koncie także inne sensacyjne znaleziska. W 2020 roku odnalazł dwa doskonale zachowane topory bojowe podczas prac archeologicznych pod Olsztynem. Te narzędzia walki również przekazał do muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEsiBiW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Hanka
5 miesięcy temu
Olsztyn to pruskie miasto.Oddac krzyzakom lub O.Rydzykowi
Bolek
5 miesięcy temu
Miecz od krola Jagielly.Przekazac natychmiastowo Kaczynskiemu.
Wladyslaw
5 miesięcy temu
To jest miec od Macka z Bogdanca,natychmiastowo przekazac Lechowi Walesie.
bEEsiBiX
Wladyslaw
5 miesięcy temu
To jest miec od Macka z Bogdanca,natychmiastowo przekazac Lechowi Walesie.
rocco
5 miesięcy temu
ja swój miecz zawsze do pochwy wkładam
Juhas
5 miesięcy temu
Putin zobaczył jak kilkadziesiąt amerykańskich myśliwców przyleciało na "ćwiczenia" do Polski i zawija się z Ukrainy. Rurka ewidentnie zmiękła. Widać traci jaja na starość.
ona
5 miesięcy temu
Dopełniacz kogo czego...szczątków, nie szczątek, dziennikarzyno
salcia
5 miesięcy temu
a tak go szukali
kkk
5 miesięcy temu
co to szczątek rycerza?
Arma
5 miesięcy temu
Za te znaleziska i oddanie ich Państwu ten człowiek powinien otrzymać sowite wynagrodzenie. Tak powinna wyglądać polityka Pańśtwa w tym zakresie - aby nie opłacało się ryzykować i wystawiać cennych przedmiotów po krzakach.
Gość
5 miesięcy temu
"..teraz dyrektor muzeum ma nadzieję na odnalezienie szczątek rycerza". Czego???? Szczątków!!!! Niemoto pisząca...
Boo
5 miesięcy temu
Po chwili chwały przyjdzie czas na policje , zamkną pasjonata za nie legalne poszukiwania.
oli
5 miesięcy temu
dlaczego nie napisaliscie że miecz należał do zakonu więc jest to własność Niemiec
bEEsiBiP
Irman
5 miesięcy temu
Znuknie MIECZ (zagospodarowany) ..tak jak potezne Mury Obronne Ostrowa w Poznaniu ..zalane Betonem..archeologicznie..by slad Wielkiej Polski (Lechistanu)..wymazac z pamieci ..lemingow.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić