Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Przeleżał w ziemi ponad 600 lat. Niecodzienne znalezisko pod Olsztynem

39
Podziel się:

Sensacyjnego odkrycia archeologicznego dokonał pasjonat historii Aleksander Miedwiediew. Znaleziony pod Olsztynem miecz rycerski przekazał do Urzędu marszałkowskiego, a później - do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. To nie wszystko, co udało się znaleźć, teraz dyrektor muzeum ma nadzieję na odnalezienie szczątek rycerza.

Przeleżał w ziemi ponad 600 lat. Niecodzienne znalezisko pod Olsztynem
Miecz przeleżał w ziemi ok. 600 lat (YouTube, Warmia i Mazury)

Pod Olsztynem samodzielny poszukiwacz zabytków Aleksander Miedwiediew znalazł nagi miecz, pas rycerski, pochwę i dwa przytwierdzone do niego noże. Wszystkie te narzędzia pochodzą najprawdopodobniej z czasów Bitwy pod Grunwaldem. Miedwiediew przekazał znaleziska marszałkowi regionu. Uroczystość ta odbyła się bez mediów. Urząd marszałkowski podkreśla, że takie rzeczy da się znaleźć bardzo rzadko.

To fenomenalny zestaw w postaci miecza, pochwy, pasa i dwóch noży. Biorąc pod uwagę, że zabytki te pochodzą z przełomu XIV i XV, a więc przeleżały w ziemi ok. 600 lat, to są zachowane w niebywale dobrym stanie – poinformował detektorysta Aleksander Miedwiediew.

Wszystkie znalezione historyczne narzędzia walki marszałek Gustaw Mark Brzezin przekazał do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W placówce przedmioty będą poddane konwersacji. Dyrektor muzeum Szymon Drej poinformował, że trwają też przygotowania, aby przeprowadzić prace archeologiczne w miejscu, gdzie Miedwiediew odkrył sensacyjne znaleziska. Muzeum nie informuje, gdzie dokładnie się znajduje.

Zastanawiające jest, że nikt tych przedmiotów, bardzo wówczas cennych, nie przywłaszczył. Być może uda się odnaleźć szczątki rycerza, do którego należały te rzeczy - powiedział Drej.

Aleksander Miedwiediew ma na swoim koncie także inne sensacyjne znaleziska. W 2020 roku odnalazł dwa doskonale zachowane topory bojowe podczas prac archeologicznych pod Olsztynem. Te narzędzia walki również przekazał do muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Hanka
rok temu
Olsztyn to pruskie miasto.Oddac krzyzakom lub O.Rydzykowi
Bolek
rok temu
Miecz od krola Jagielly.Przekazac natychmiastowo Kaczynskiemu.
Wladyslaw
rok temu
To jest miec od Macka z Bogdanca,natychmiastowo przekazac Lechowi Walesie.
Wladyslaw
rok temu
To jest miec od Macka z Bogdanca,natychmiastowo przekazac Lechowi Walesie.
rocco
rok temu
ja swój miecz zawsze do pochwy wkładam
Juhas
rok temu
Putin zobaczył jak kilkadziesiąt amerykańskich myśliwców przyleciało na "ćwiczenia" do Polski i zawija się z Ukrainy. Rurka ewidentnie zmiękła. Widać traci jaja na starość.
ona
rok temu
Dopełniacz kogo czego...szczątków, nie szczątek, dziennikarzyno
salcia
rok temu
a tak go szukali
kkk
rok temu
co to szczątek rycerza?
Arma
rok temu
Za te znaleziska i oddanie ich Państwu ten człowiek powinien otrzymać sowite wynagrodzenie. Tak powinna wyglądać polityka Pańśtwa w tym zakresie - aby nie opłacało się ryzykować i wystawiać cennych przedmiotów po krzakach.
Gość
rok temu
"..teraz dyrektor muzeum ma nadzieję na odnalezienie szczątek rycerza". Czego???? Szczątków!!!! Niemoto pisząca...
Boo
rok temu
Po chwili chwały przyjdzie czas na policje , zamkną pasjonata za nie legalne poszukiwania.
oli
rok temu
dlaczego nie napisaliscie że miecz należał do zakonu więc jest to własność Niemiec
Irman
rok temu
Znuknie MIECZ (zagospodarowany) ..tak jak potezne Mury Obronne Ostrowa w Poznaniu ..zalane Betonem..archeologicznie..by slad Wielkiej Polski (Lechistanu)..wymazac z pamieci ..lemingow.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić