Przez 7,5 tys. km jechał na swoją śmierć. Rosjanin zabity w Ukrainie

Ukraińskie siły zlikwidowały 32-letniego Kajgala-Maadyra Sata, mieszkańca republiki Tuwa, który służył w jednostce wojskowej w Pietropawłowsku Kamczackim. Położona jest ponad 7,5 tys. km od granicy z Ukrainą.

Przez 7,5 tys. km jechał na swoją śmierć. Rosjanin zabity w Ukrainie
Zginął rosyjski żołnierz z Tuwy (Facebook)

O śmierci Rosjanina poinformował wolontariusz Irakli Komachidze na Facebooku. Jak przekazał, zarówno w jednostce wojskowej, w której służył 32-letni żołnierz, jak i we wsi, w której się urodził, potwierdzili, że zginął na wojnie w Ukrainie.

Służył w Pietropawłowsku Kamczackim

Zabity przez ukraińskie siły żołnierz armii Putina to 32-letni Kajgal-Maadyr Sat, pochodzący ze wsi Tewe-Chaja w Republice Tuwy. Był marynarzem-granatnikiem w 40. Brygadzie Morskiej Floty Pacyfiku Mojdodyr. Jego jednostka wojskowa nr 10103, znajduje się w mieście Pietropawłowsk Kamczacki, ponad 7,5 tys. km od granicy z Ukrainą.

Komachidze przekazał, że Rosjanin został wyeliminowany 14 sierpnia, a jego pogrzeb zaplanowano na 27 sierpnia w mieście Kyzył w Tuwie. To miasto, w którym urodził się minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

W nekrologu, który został opublikowany w lokalnych mediach, 32-letni najeźdźca został określony jako "ukochany mąż i ojciec, drogi, piękny syn, wnuk i troskliwy wujek".

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Na wojnę wysyłani żołnierze mniejszości etnicznych

Wcześniej amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW) przekazał, że Władimir Putin prawdopodobnie stara się uchronić etnicznych Rosjan przed powszechną mobilizacją, co może wzbudzić opór w enklawach mniejszości, które w nieproporcjonalnym stopniu ponoszą ciężar wojny.

ISW zaznacza, że w ostatnim czasie nasilono tworzenie "ochotniczych batalionów" przez poszczególne regiony Rosji. Wiele z nich powstaje na obszarach zamieszkanych przez mniejszości etniczne.

Eksperci ISW zwracali już wcześniej uwagę na powszechność etnicznie nierosyjskich batalionów wśród wojsk wysłanych na Ukrainę. Są wśród nich żołnierze z Czeczenii, Osetii Południowej, Tuwy, Tatarstanu, Baszkirii, Czuwaszji i innych enklaw mniejszości etnicznych w Rosji.

Zobacz także: Pół roku wojny w Ukrainie. Gen. Stanisław Koziej o stratach Rosjan
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić