Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 
aktualizacja 

Putin ma plan na Rosję. Ekspert ostrzega

Ekspert ds. Rosji Mark Galeotti na łamach "The Times" wskazuje, że ostatnie zmiany w rosyjskim rządzie pokazują, że Putin planuje radykalnie zmienić swój kraj. - Przekształca go w stale zmobilizowane państwo, toczące ciągłe wojny z głębokimi konsekwencjami dla reszty świata - alarmuje.

Putin ma plan na Rosję. Ekspert ostrzega
Putin przestawił Rosję na tryb wojenny - zdaniem eksperta przygotowuje kraj na długoletnią wojnę. (GETTY, Contributor)

Mark Galeotti ostrzega, że Putin przewiduje długą wojnę na wyniszczenie, która jego zdaniem będzie zależeć od zorganizowania trzech, jego zdaniem, kluczowych atutów Rosji: kompleksu wojskowo-przemysłowego, populacji i woli zwycięstwa.

Przypomnijmy, że wieloletni minister obrony Siergiej Szojgu został niedawno zastąpiony przez ekonomistę Andrieja Biełusowa. Ten krok jest interpretowany jako wyznaczenie planisty na długoletnią wojnę.

Ekspert "Times" zaznacza, że w swoim przemówieniu Biełusow podkreślił priorytet integracji gospodarki obronnej z cywilną, co oznacza przystosowanie gospodarki kraju do potrzeb wojennych i otwarcie resortu na innowacje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Oskarżają się nawzajem o agenturę. Ekspert: dochodzi do absurdu
Nowy minister obrony już zdążył zwolnić trzech wiceministrów z ekipy Szojgu, a także doszło do nowych aresztowań, w tym byłego szefa Sztabu Generalnego, generała broni Jurija Kuzniecowa, który został zatrzymany pod zarzutem korupcji - wskazuje ekspert.

Galeotti zwraca uwagę, że utworzenie państwa będącego w ciągłym stanie wojny ma dla Putina i jego świty wiele korzyści – oznacza, że ​​państwo będzie ściślej kontrolować gospodarkę, dzięki czemu osoby bliskie Putinowi mają szerokie możliwości kradzieży.

Ponadto w państwie zmilitaryzowanym łatwiej jest uzasadnić tłumienie głosów krytycznych i istnieje alibi na wszelkie niezrealizowane obietnice dotyczące gospodarki, infrastruktury i bezpieczeństwa społecznego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
To nie zakończy się w Ukrainie. Niestety jest mało prawdopodobne, że konflikt ten zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych kilku lat, ale w każdym razie Putin dał jasno do zrozumienia, że ​​postrzega to zasadniczo jako wojnę zastępczą z Zachodem. Nie ma wiarygodnych dowodów na to, że pragnie rozpocząć bezpośredni konflikt z NATO, ale postrzega siebie jako osobę, która jest już w stanie wojny – gospodarczej, politycznej, kulturalnej i społecznej – z Zachodem – podsumował Galeotti.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić