Putin nie może mu tego darować. Tym podpadł Szojgu

Między Putinem a rosyjskim Ministerstwem Obrony panuje "ciągłe napięcie", a doradcy rosyjskiego prezydenta błędnie informują go o wojnie z Ukrainą - podaje "The New York Times", powołując się na amerykański wywiad. Jak wskazuje gazeta, rosyjski przywódca ma tracić zaufanie do ministra obrony Siergieja Szojgu.

Putin nie może mu tego darować. Tym podpadł Szojgu
Według amerykańskiego wywiadu Szojgu traci w oczach Putina (Getty Images)

Według amerykańskiego wywiadu "dezinformacja spowodowała nieufność i wzrost napięć między Putinem a jego ministrem obrony Siergiejem Szojgu, który kiedyś był jednym z najbardziej zaufanych członków wewnętrznego kręgu Kremla" - podał w środę "The New York Times".

Putin nie wiedział nawet, że w jego armii są poborowi?

Na konferencji prasowej w środę po południu rzecznik Pentagonu John F. Kirby, powiedział, że według amerykańskiego wywiadu Władimir Putin nie miał dostępu do dokładnego sprawozdania z niepowodzeń jego armii na Ukrainie. - Zgodzimy się z konkluzją, że Putin nie był w pełni informowany przez swoje Ministerstwo Obrony w ciągu ostatniego miesiąca - powiedział Kirby.

W odniesieniu do prezydenta Putina mogę wam powiedzieć, że jedną z pięt achillesowych autokracji jest to, że w tych systemach nie ma ludzi, którzy mówią prawdę władzom lub którzy posiadają umiejętność mówienia prawdy władzy i myślę, że to jest coś, co widzimy w Rosji - stwierdził zaś sekretarz stanu Antony J. Blinken

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że ostra izolacja Putina podczas pandemii i jego gotowość do publicznego potępienia swoich doradców, którzy nie podzielają jego poglądów, wywołały pewien stopień nieufności, a nawet strachu w wyższych rangach rosyjskiej armii.

W wyniku tego Putin miał otrzymywać niekompletne lub zbyt optymistyczne raporty o rosyjskich postępach militarnych. Rosyjski przywódca podobno nie wiedział nawet, że… armia rosyjska używa poborowych w Ukrainie.

Zobacz także: Ukraińscy żołnierze w polskich szpitalach? Wiceminister Kraska: Jesteśmy gotowi
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić