"Putin skończy jak Juliusz Cezar". Generał zdradza, kto będzie Brutusem

Brytyjski generał Richard Dannatt uważa, że Władimir Putin stał się ofiarą "własnej psychy" i przecenił siły swojego wojska, które mało skutecznie walczy w Ukrainie. Zdaniem dowódcy, wywołuje to powszechny sprzeciw wobec Putina w najbliższych jego kręgach.

"Putin skończy jak Juliusz Cezar". Generał zdradza, kto będzie Brutusem
Władimir Putin (PAP, GAVRIIL GRIGOROV, SPUTNIK, KREMLIN POO)

Zdaniem Dannatta, Putin mocno wierzył, że jego służby bezpieczeństwa zinfiltrowały i osłabiły rząd w Kijowie oraz że większość ludności ukraińskiej była przeciwna prezydentowi Zełenskiemu i opowiadała się za lepszymi związkami z Rosją.

"Władza Putina coraz słabsza"

Rosyjski przywódca był też przekonany, że jego wojsko jest rzeczywiście tak potężne, że może szybko zdobyć Kijów i zmienić rząd. - Teraz jednak perspektywa klęski na polu bitwy staje się coraz bardziej prawdopodobna, a władza Putina coraz słabsza - pisze generał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kluczowa bitwa i "rozcięcie" Rosjan. Ekspert analizuje sytuację

Dannatt dodaje, że nawet bardzo kosztowne rosyjskie próby zdobycia miast w obwodzie donieckim najprawdopodobniej zakończą się niepowodzeniem. Putin jednak nadal rozumie, że aby usprawiedliwić swoją inwazję, musi przynajmniej zająć i utrzymać cztery regiony, które zeszłej jesieni nazwał "częścią Rosji na zawsze" oraz Krym.

Coraz więcej niezadowolonych w otoczeniu Putina

Zdaniem generała, niepowodzenia armii Putina może okazać się katalizatorem, który zmiecie Putina z Kremla, a w samym kraju i nawet w najbliższych kręgach Putina pojawia się coraz więcej niezadowolonych z decyzji przywódcy.

Osobą, która mogłaby zastąpić Putina, jest Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego Ministerstwa Obrony Rosji. - Jeżeli uda się zebrać wystarczające poparcie i znaleźć w sobie odwagę moralną do działania, ta wojna może zakończyć się na długo przed drugą rocznicą - uważa Dannatt.

"Putin skończy jak Juliusz Cezar"

Podkreśla, że Putin może skończyć jak Juliusz Cezar, a Gierasimow "będzie jego Brutusem". - Dla dobra narodu ukraińskiego i stabilności Europy i NATO, Stany Zjednoczone i Zachód muszą nadal udzielać Ukrainie wszelkiego wsparcia, aby zakończyć ten przerażający rozdział europejskiej historii - dodaje.

Warto przypomnieć, że Cezar zginął od ciosów zadanych sztyletem 15 marca 44 p.n.e. przez spiskowców Kasjusza i przyjaciela Cezara Brutusa. Nie godzili się ze sposobem sprawowania rządów, który zmieniał republikę w monarchię, pozbawiał ich praw i wysokich pozycji na rzecz mieszkańców prowincji. Po śmierci Cezara wybuchła nowa wojna domowa.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić