Rosja i Białoruś mogą to zrobić. Decyzja będzie dotyczyć Polski

Polskie władze spodziewają się sankcji odwetowych ze strony Rosji i Białorusi. Kraje te mogą wprowadzić zakaz wjazdu dla przewoźników z Unii Europejskiej, w tym z Polski. Taką oceną podzieliło się Ministerstwo Infrastruktury. Analogiczne obostrzenia na państwa Putina i Łukaszenki nałożyła wcześniej UE.

Rosja i Białoruś mogą to zrobić. Decyzja będzie dotyczyć Polski
Polska przygotowuje się na sankcje odwetowe. Na zdjęciu kolejka tirów na DK 65 do przejścia granicznego z Białorusią (PAP, Artur Reszko)

Piąty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi będzie obowiązywał od 9 do 16 kwietnia. Zakaz obejmie transport drogowy i morski z Rosji oraz transport drogowy z Białorusi. Na teren wspólnoty nie wjadą przewoźnicy z obu wspomnianych państw. Sankcje dotyczą także statków pływających pod banderą Rosji oraz takich, które zmieniły swoją banderę po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

Unijne sankcje uderzą w transport z Rosji i Białorusi. Są wyjątki

Unijne obostrzenia nie mają zastosowania w stosunku do przedsiębiorców przewożących drogą lądową przesyłki pocztowe w ramach świadczenia usługi powszechnej. Nie dotyczy to również statków potrzebujących pomocy, zmuszonych do awaryjnego zawinięcia do portu ze względów bezpieczeństwa morskiego lub w celu ratowania życia na morzu.

Państwa członkowskie UE mogą wprowadzić wyjątki od omawianego zakazu. W tym celu muszą zostać spełnione jednak określone warunki. Transport z Białorusi może być dopuszczony, jeżeli organy państwa stwierdzą, że jest on konieczny do zakupu lub przywozu gazu ziemnego, ropy naftowej, produktów farmaceutycznych, medycznych, rolnych i spożywczych (w tym pszenicy) lub w celach humanitarnych.

Ministerstwo ostrzega przewoźników. Zaleca powrót do Polski

Obostrzenia nie dotyczą polskich przewoźników drogowych ani przewoźników z innych państw niż Rosja i Białoruś. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje się jednak na sankcje odwetowe.

Można się spodziewać, że Rosja i Białoruś zastosują analogiczny zakaz transportu drogowego dla przewoźników z UE, w tym Polski. W związku z tym Ministerstwo Infrastruktury odradza polskim przewoźnikom wykonywanie podróży do Białorusi i Rosji, a tym, którzy posiadają pojazdy na terytorium tych państw, zaleca powrót do Polski – podkreślono w komunikacie.

Obejrzyj także: Czy handel Polski z Rosją został w całości wstrzymany? "Firmy zmieniły kanał dotarcia"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić