Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Tablica dla ofiar zbrodni katyńskiej. Rosyjski sąd podjął smutną decyzję

392

Sąd w Twerze orzekł, że tablica upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej została zamontowana bezprawnie. Tablica od lat 90. wisiała na ścianie byłej siedziby NKWD. W ubiegłym roku ją zdjęto.

Tablica dla ofiar zbrodni katyńskiej. Rosyjski sąd podjął smutną decyzję
Tablica, według sądu, została umieszczona bezprawnie. (Facebook, Artem Vazhenkov)

Sąd w Twerze orzekł, że tablica upamiętniająca ofiary zbrodni Katyńskiej została zamontowana bezprawnie. Wyrok wydano 25 lutego br. natomiast uzasadnienie decyzji przekazała PAP we wtorek.

Prawnik Memoriału Władimir Triegubow otrzymał oficjalne uzasadnienie. Wyjaśnił, że data publikacji uzasadnienia to teoretycznie 11 marca, jednak nie figuruje ona w samym dokumencie.

Tablica upamiętniająca Polaków jest bezprawna

Choć nazywa się tablicą upamiętniającą (...), to nie jest nią w pełnym sensie, ponieważ nie była umieszczona na podstawach prawnych (jako że nie ma odpowiedniej decyzji kompetentnego organu) - czytamy w uzasadnieniu.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Tablica została w ubiegłym roku rozmontowana przez uczelnię medyczną, która zajmuje obecnie gmach. Sąd oznajmił, że nie dopatrzył się naruszeń prawa podczas demontażu, a sama uczelnia także nie złamała prawa. Wyrok nie jest prawomocny, a oddalenie pozwu podlega apelacji.

Tablica znajdowała się w Twerze od początku lat 90. Została umieszczona na budynku byłej siedziby NKWD z inicjatywy Rodzin Katyńskich. Wszystko odbyło się za zgodą ówczesnych władz Tweru. Rosyjscy działacze domagają się przywrócenia tablicy.

W siedzibie NKWD mordowano jeńców z obozu w Ostaszkowie. Ostaszków to jedno z miejsc, gdzie przetrzymywano polskich żołnierzy - późniejsze ofiary zbrodni katyńskiej.

Zobacz także: "Katyń - Ostatni świadek": zwiastun
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić