aktualizacja 

Rosja się nie załapała. Nowy sojusz i duży policzek dla Władimira Putina

Na lipiec w Azji Środkowej zaplanowano ćwiczenia pod hasłem "Birlestik-2024". To strategiczny region dla Rosji, ale kraj Władimira Putina ma jeden ważny problem. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że...sami Rosjanie nie zostali na manewry zaproszeni. Co kombinują ich sąsiedzi?

Rosja się nie załapała. Nowy sojusz i duży policzek dla Władimira Putina
Kazachstan tego typu działaniami oddala się od Rosji (PAP)

W ćwiczeniach na poligonie Ojmasza w Kazachstanie oraz na przylądku Tokmak nad Morzem Kaspijskim udział wezmą wojskowi z Azerbejdżanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu, Kazachstanu i Kirgistanu.

To będą ćwiczenia na ogromną skalę. Weźmie w nich udział tysiąc żołnierzy, którzy będą wykorzystywać zarówno czołgi, jak i myśliwce, okręty oraz wozy piechoty. Scenariusze manewrów zawierają m.in. operacje bojowe, logistykę oraz pomoc medyczną.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu, jednym z elementów ćwiczeń, ma być "odbijanie" przez piechotę morską i siły specjalne wyspy zajętej przez "grupy terrorystyczne". Czyli działania przeciw tzw. "zielonym ludzikom", w których specjalizuje się Rosja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 25.04, godzina 16:50

Tym, na co kładą nacisk organizatorzy, jest też współpraca międzynarodowa oraz poprawa zarządzania i dowodzenia, ale też wymiana doświadczeń. Wspólne ćwiczenia mają pomóc w zwiększeniu profesjonalizmu personelu wojskowego.

Eksperci: to początek nowej ery

Sytuację od dłuższego czasu śledzi azerbejdżański think tank o nazwie STEM. Jak wskazują jego członkowie, tego typu format ćwiczeń, wspólny dla pięciu państw, jest od dłuższego czasu promowany. Tego rodzaju sojusz może się stać "gwarancją obrony suwerenności dla wszystkich państw w nim uczestniczących".

Co więcej, dla krajów współpracujących kluczowy był moment, kiedy nawiązały bliższe i zarazem dwustronne relacje wojskowe z Turcją.

Jest to początek nowej ery dwóch historycznych regionów Południowego Kaukazu i Azji Środkowej, gdzie do rozwijających się procesów integracji politycznej i gospodarczej między regionami dodaje się teraz integrację militarną, która będzie miała ogromne znaczenie w walce z państwami wielkomocarstwowymi - podkreślają analitycy STEM.

Ich zdaniem motorem napędowym działań integracyjnych jest przede wszystkim Azerbejdżan. Jednym z priorytetów jest z kolei bezpieczeństwo na szlaku transkaspijskim. To sprawia, że infrastruktura transportowa również stanowi jeden z priorytetowych punktów ćwiczeń żołnierzy.

Wielki gracz pominięty, policzek dla Władimira Putina

Ćwiczenia "Birlestik-2024" uważnie obserwuje Rosja. Z całej współpracy najbardziej niepokojące dla Moskwy jest zachowanie Kazachstanu. Brak zaproszenia Rosji do ćwiczeń może wskazywać, że wpływy Moskwy w tym regionie słabną.

Zachowanie związane z ćwiczeniami, w których bierze udział Kazachstan, są zdaniem prokremlowskich aktywistów, niejednoznacznym sygnałem.

Kazachstan utrzymuje przychylne nastawienie do naszego kraju. Ale jednocześnie zezwala na pewne działania, które, jeśli nie są skierowane przeciwko Rosji, w każdym razie mogą mieć niejednoznaczną interpretację. Dotyczy to zarówno stosunków z Zachodem, jak i ćwiczeń wojskowych - powiedział w rozmowie z "Gazetą Ogólną Obwodu Leningradzkiego" Władimir Szapawałow, rosyjski prokremlowski politolog.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić