Rosyjscy dowódcy chcieli sabotować wojnę? "To czyste kłamstwo"

Szef ukraińskiego wywiadu - Kyryło Budanow, nie wierzy w doniesienia o tym, że Walerij Gierasimow i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew próbowali zatrzymać wojnę Rosji z Ukrainą.

Rosyjscy dowódcy chcieli sabotować wojnę? "To czyste kłamstwo"
Gierasimow chciał uniknąć wojny (PAP EPA, GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL)

Budanow w rozmowie z portalem NV.ua powiedział, że wszystkie doniesienia o możliwym sabotażu wojny, to "czyste kłamstwo".

Szef ukraińskiego wywiadu podkreśla, że Gierasimow był jedną z nielicznych osób, które w zasadzie od początku opowiadały się za operacją wojskową w Ukrainie.

Gierasimow chciał wojny, Patruszew neutralny?

Z kolei Patruszew miał zająć neutralne stanowisko. - Nigdy nie krzyczał "zabijmy ich" i nigdy nie krzyczał "nie trzeba tego robić". Jak wszyscy inni w tej sprawie nie miał być skrajny. Niezbyt go lubię [Patruszewa - przyp. red.] z oczywistych względów, ale głupi nie jest - stwierdził Budanow.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brawurowy atak z powietrza. Piloci Mi-8 i Mi-24 nie mieli litości

Jednak zdaniem Budanowa wyciek dokumentów Pentagonu to "specjalna operacja informacyjna, która łączy prawdę i nieprawdę" - zmodyfikowane lub sztucznie stworzone fakty. Jak wskazuje, miało to na celu skompromitowanie relacji Ukrainy ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami.

Nie wierzy w bunt w Rosji

Szef ukraińskiego wywiadu powiedział również, że napięcia między rosyjskim Ministerstwem Obrony a rosyjską FSB obecnie "nie są znaczące" i "nie można ich nawet nazwać konfliktem".

Nie wierzy on też w zamieszki w Rosji. - Bunt w Rosji? Spójrzcie, jakie wydarzenia powodowały zamieszki w tym kraju w ciągu ostatnich 400 lat? Cóż, zdecydowanie nie jest to ta sytuacja - podkreślił.

Przypomnijmy. W zeszłym tygodniu dziennik "Tagesspiegel", powołując się na ujawnione dokumenty Pentagonu, opisał, że Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew i szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow opracowali plan sabotażu operacji wojskowych w Ukrainie, aby zakończyć pełnoskalową wojnę w tym kraju.

Z dokumentu wynika, że Gierasimow obiecał "celowo przegrać" do 5 marca, kiedy to Władimir Putin miał rozpocząć cykl chemioterapii i zajmując się swoim zdrowiem, miał nie wpływać na przebieg wojny w Ukrainie.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić