Sprawa rodziny z Łodzi. Głośny wyrok ws. 500 plus

34

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał decyzję dotyczącą wypłacania 500+. Wyrok dotyczył polskiej rodziny, która mieszkała przez 3 lata w USA.

Sprawa rodziny z Łodzi. Głośny wyrok ws. 500 plus
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (Wikimedia Commons)

O wyroku w sprawie wypłacania świadczenia 500+ poinformowała "Rzeczpospolita". Sprawa dotyczyła polskiej rodziny z Łodzi, która mieszkała od 2017 do 2020 roku w Stanach Zjednoczonych. Powodem emigracji było oddelegowanie matki do pracy w tym kraju. Ojciec zaskarżył decyzję dotyczącą odebrania im prawa do pobierania pieniędzy.

Okazało się, że ojciec miał dobre przeczucia. Sprawa jego rodziny trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi i zakończyła się dla niego pomyślnie. Jak podaje "Rzeczpospolita" - tymczasowa zmiana miejsca pobytu nie jest tożsama ze zmianą miejsca zamieszkania. Na korzyść rodziny działał również fakt, że w Polsce nadal posiadała dom i samochód. Ponadto dzieci spełniały obowiązek szkolny w trybie tzw. edukacji domowej.

Długotrwała przerwa w przebywaniu w danej miejscowości nie pozbawia danej osoby miejsca stałego zamieszkania (...) gmina, a potem samorządowe kolegium odwoławcze wyciągnęły niewłaściwe wnioski - przyznał sąd.

Wyrok w sprawie mogą wykorzystać inne rodziny. Niektórzy, będąc w podobnej sytuacji nie mieli świadomości, że nadal przysługuje im prawo do pobierania świadczenia 500+.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Rzecznik MZ ujawnia: dziś liczba nowych zakażeń najwyższa od początku roku
Autor: GGG
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić