Samochody Rosjan zniknęły z parkingu. Nikt nie wie, co się z nimi stało

Finlandia wprowadziła nowe prawo. Zgodnie z nim od soboty, 16 marca zarejestrowanymi w Rosji autami nie można poruszać się po tym kraju. Co więcej - jak pisze "Ilta-Sanomat" - celnicy nie wiedzą, co stało się z dziesiątkami rosyjskich pojazdów, w tym z dużymi SUV-ami czy sportowymi autami, które jeszcze kilka miesięcy temu były długoterminowo parkowane na lotnisku w Helsinkach. - Teraz nie ma już tam żadnego - podkreśla fiński dziennik.

Samochody Rosjan zniknęły z parkingu. Nikt nie wie, co się z nimi stało
Samochody Rosjan zniknęły z parkingu. Nikt nie wie, co się z nimi stało (Pixabay)

Fiński urząd celny poinformował, że od soboty, 16 marca po fińskich drogach nie można już co do zasady jeździć pojazdami zarejestrowanymi w Rosji.

Samochody na rosyjskich tablicach mogą być jednak w kraju wciąż widoczne, a legalnie mogą ich używać np. studenci studiów stacjonarnych czy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

W drodze wyjątku rosyjskimi samochodami po Finlandii mogą też poruszać się obywatele państw UE na stałe mieszkający w Rosji oraz dyplomaci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Krzysztof Kwiatkowski

W razie braku odpowiednich dokumentów poświadczających prawo używania pojazdu samochód zostanie zatrzymany i wszczęta zostanie procedura celna, obejmująca nakaz wywozu auta poza UE oraz zapłatę należnych podatków - przekazano w komunikacie, podkreślając przy tym, że choć wszystkie przejścia na wschodniej granicy są zamknięte (obecnie do połowy kwietnia), to sprawa organizacji wywozu "pozostaje w gestii właściciela", a nie urzędników.

Brak jest jednak danych o aktualnej liczbie pozostałych w Finlandii samochodów zarejestrowanych w Rosji - przyznała izba celna.

Samochody Rosjan zniknęły z parkingu. Nikt nie wie, co się z nimi stało

Fińskie władze wprowadziły zakaz wjazdu do kraju dla samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji w połowie września. Od tego czasu obowiązywał półroczny okres przejściowy.

Parking na terenie portu lotniczego Helsinki-Vantaa jest największy w kraju i w 2022 r., po rozpoczęciu wojny na Ukrainie - jak wyliczała stołeczna prasa - pozostawionych na nim było nawet 1,5 tys. rosyjskich aut, w tym ekskluzywnych mercedesów, porsche, bmw, czy lexusów. Tydzień postoju w najtańszej strefie to koszt blisko 100 euro.

W kolejnych miesiącach, w miarę jak Finlandia zaczęła ograniczać możliwość wjazdu przez wschodnią granicę dla obywateli Rosji, liczba pojazdów na rosyjskich tablicach rejestracyjnych pozostawionych na lotniskowym parkingu systematycznie się zmniejszała.

Z ustaleń "Ilta-Sanomat" wynika, że na parkingu przy stołecznym lotnisku nie ma już żadnego samochodu z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi.

Pozostawienie samochodu na parkingu po 15 marca mogło wiązać się z przepadkiem pojazdu na rzecz miasta Vantaa, na terenie którego znajduje się port lotniczy.

Źródło: PAP

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić