Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Samolot wojskowy nad Finlandią. "Symboliczna wizyta"

Podziel się:

Finowie podjęli decyzję – wydali oficjalne oświadczenie, że zamierzają ubiegać się o członkostwo w NATO. Już dzień po deklaracji w ich przestrzeni powietrznej miała miejsce symboliczna wizyta samolotu amerykańskich sił militarnych.

Samolot wojskowy nad Finlandią. "Symboliczna wizyta"
Zdjęcie ilustracyjne. Samolot KC-135 Stratotanker nad New Jersey. 13 maja taka sama maszyna pojawiła się nad Finlandią (Getty Images)

Jak informuje "The Barents Observer", 13 maja nad Laponią przeleciał należący do USA samolot KC-135 Stratotanker. Jest to latająca cysterna, która miała za zadanie zatankować cztery amerykańskie samoloty wojskowe w przestrzeni powietrznej Finlandii. Maszyna wystartowała z bazy lotniczej RAF Mildenhall w południowo-wschodniej Anglii.

Po tym, jak amerykański samolot wypełnił zadanie, skierował się w stronę Estonii. Fińskie Siły Zbrojne nie skomentowały jego obecności. "The Barents Observer" podkreśla, że była to wizyta "symboliczna", bo mająca miejsce niedługo potem, jak w czwartek Finlandia potwierdziła chęć przystąpienia do NATO. Zamiar dołączenia do sojuszu potwierdzili prezydent tego kraju Sauli Niinisto i premier Sanna Marin.

To duża zmiana w podejściu Finlandii do obronności. Do tej pory kraj ten co prawda współpracował z NATO, ale pozostawał poza Sojuszem. Wszystko się zmieniło po inwazji Rosji na Ukrainę

Potworna wojna w Ukrainie zmienia obraz. Rosja jest gotowa zaatakować kraj sąsiedni. Kiedy pytacie, jak Rosja będzie postrzegać przyłączenie się Finlandii do NATO, odpowiadam: sami do tego doprowadziliście. Spójrzcie w lustro - stwierdził ostatnio fiński prezydent.

Tego samego dnia, kiedy nad Finlandią pojawiła się amerykańska cysterna, w południowo-wschodniej Finlandii 20 członków Amerykańskich Sił Zbrojnych wzięło udział we wspólnych ćwiczeniach z fińskim pułkiem Utti Jaeger.

Zobacz także: Zobacz też: Czy Putin zostanie obalony? Miller o dwóch możliwościach

Wspólne ćwiczenia Finów i Amerykanów będą trwały do 5 czerwca, a efektem ma być zwiększenie efektywności fińskich sił specjalnych w obliczu międzynarodowej współpracy.

Żołnierze z pułku Utti Jaeger trenują nie tylko na terenie swojej ojczyzny. 20 spośród nich wysłano na Litwę, gdzie wezmą udział w międzynarodowym treningu, którego organizatorami są przedstawiciele Stanów Zjednoczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić