Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

7,5 km pod pow. Pacyfiku. Sensacyjne odkrycie nieznane dotąd światu - zdjęcie

86
Podziel się:

Pod Pacyfikiem odkryto nowy rodzaj skały powstałej podczas dużych i wyjątkowo gorących erupcji wulkanów. Międzynarodowy zespół naukowców, w tym tych z Uniwersytetu w Leeds, odkrył nieznaną wcześniej formę bazaltu.

7,5 km pod pow. Pacyfiku. Sensacyjne odkrycie nieznane dotąd światu - zdjęcie
Rejon Pierścienia Ognia. (Getty Images)

Nowa skała została odnaleziona, gdy zespół ekspertów na pokładzie statku badawczego JOIDES "Resolution" zatopił swój sprzęt wiertniczy na głębokość 6 km na dnie zbiornika wodnego Amami Sankaku - około 1000 km na południowy zachód od japońskiego wulkanu Mount Fuji.

Następnie specjaliści wywiercili dalsze 1,5 km w dnie oceanu, wydobywając próbki, które nigdy wcześniej nie były badane przez naukowców.

Obszar badań był częścią narodzin "Pierścienia Ognia" - pasa w kształcie podkowy, znanego z regularnych erupcji wulkanów i trzęsień ziemi. Rozciąga się około 40 000 km wokół Pacyfiku i uważa się, że zaczął się formować co najmniej 50 milionów lat temu.

Współautorem raportu jest dr Ivan Savov z Instytutu Geofizyki i Tektoniki Uniwersyteckiej Szkoły Ziemi i Środowiska w Leeds w Anglii.

To była jedna z najgłębszych wód, jakie kiedykolwiek rozważano do celów wiertniczych, przy użyciu statku badawczego zaprojektowanego specjalnie do tak trudnych warunków głębinowych - tłumaczy badacz.

Naukowcy szukali bazaltu, który powstał podczas wczesnych erupcji wulkanicznych w owym Pierścieniu Ognia. Sensacyjne odkrycie nowej-starej formy skały sugeruje, że erupcje na dnie oceanu pochodzące z płaszcza Ziemi były jeszcze gorętsze i bardziej rozległe niż wcześniej sądzono.

W czasach, gdy słusznie podziwiamy wspaniałe odkrycia dokonane podczas eksploracji kosmosu, nasze badania pokazują, że na naszej planecie wciąż jest wiele do odkrycia - powiedział Savov.

Okazuje się, że skały całkowicie różnią się od tych znanych już na Ziemi.

Odzyskane przez nas skały wyraźnie różnią się od skał tego typu, o których już wiemy. W rzeczywistości mogą być tak różne od znanych ziemskich bazaltów dna oceanów, jak bazalty ziemskie od bazaltów Księżyca - kontynuuje ekspert.

Nowo odkryty bazalt różni się od znanych skał zarówno pod względem chemicznym, jak i mineralnym. Teraz gdy wiadomo już gdzie i w jaki sposób powstaje ten typ skały, zostanie on ponownie zbadany.

Zobacz także: Niezwykle rzadki meteoryt. Spadł na czyjeś podwórko
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(86)
Joe
2 lata temu
Toc to jest Hulk
Hajnos
2 lata temu
A leków na nowotwory i choroby rzadkie nadal nie ma. Czy ta skała coś w tym pomoże?
Misiek
2 lata temu
"Następnie specjaliści wywiercili dalsze 1,5 km w dnie oceanu, wydobywając próbki, które nigdy wcześniej nie były badane przez naukowców." - Ale czy na pewno?! Bo z tego co wiem naukowcy mniej więcej na tej głębokości zakopują przebadane już przez siebie próbki, więc nie można wykluczyć, że te pobrane już były badane.
Kopacz
2 lata temu
Z tym wierceniem to powinni uważać bo jak się przewiercą na drugą stronę ziemi to przecież woda im z oceanu ucieknie
Bogdan
2 lata temu
Ten artykuł jest totalnie do bani. Poproście dzieci ze szkoły aby pisali dla was a nie z przedszkola. Żenada
Okidoki
2 lata temu
Z tymi milionami to niech ci naukowcy nie przesadzają
mkk
2 lata temu
"Obszar badań był częścią narodzin "Pierścienia Ognia" - pasa w kształcie podkowy" - no, na trzeźwo tego zdania nie da się "rozgryźć"... ale spróbujmy: najpierw powstał obszar badań, który, jak się później okazało stał się częścią na rodzin "pierścienia ognia", który to pierścień ma kształt podkowy !!!
robol
2 lata temu
zespół naukowców prowadził wiercenia od 40 lat i pod bazaltem odkrył autora tego artykułu-nagroda Nobla pewna
Gosia
2 lata temu
😄😉😄a może to nie żaden bazalt? Może to panowie tego świata budują dla siebie i rodzin schrony przed kolejnym wypuszczeniem wirusa???
Bobi
2 lata temu
Savov to Rosjanin pracujący z Leeds
selentyn
2 lata temu
"To była jedna z najgłębszych wód, jakie kiedykolwiek rozważano do celów wiertniczych..." - nieprawda!! Ja od dawna rozważam użycie do celów wiertniczych wody pobranej na Ganimedesie z głębokości 500km!!
imagine
2 lata temu
brawo! - uwaga cyt. "pierścień ognia czyli pas w kształcie podkowy" ... dawno się tak nie uśmiałem, tu wyobraźnia nie wystarczy trzeba psychotropa ... rewelacyjna rozrywka.
Naukowiec
2 lata temu
Ja odkrylem ze jak sie schyle to mam to wszystko w tyle
shbdfz
2 lata temu
qwaDlaczego moderatorzy promują zachęcanie do odwiedzenia strony z wirusami - patrz "Mama i filmik o pielęgniarkach" Dlaczego nie przyjmują zgłoszeń tylko pchają na początek listy? Przypadek a może biorą za to kasę? Czy można będzie dochodzić od moderatorów odszkodowania za współudział, jeżeli ktoś poniesie straty z powodu wirusa promowanego na money, wp i o2?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić