Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Skandaliczne słowa papieża wobec Ukrainy. "Kiedy widzisz, że poniosłeś porażkę"

W wywiadzie dla szwajcarskiego nadawcy RSI, papież Franciszek powiedział, że Ukraina powinna wykazać się, jak to określił, "odwagą białej flagi" i wynegocjować zakończenie wojny z Rosją. Jego zdaniem na froncie nastał czas, gdy Ukraińcy winni dogadać się z agresorem i zakończyć wojnę.

Skandaliczne słowa papieża wobec Ukrainy. "Kiedy widzisz, że poniosłeś porażkę"
Papież Franciszek zaapelował do Ukrainy o podjęcie negocjacji pokojowych z Rosją (PAP, PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)

Papież Franciszek w wywiadzie, którego udzielił w lutym dla szwajcarskiego nadawcy RSI, wyraził swoje stanowisko wobec konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Miało to miejsce na długo przed ostatnią piątkową ofertą prezydenta Turcji, Tayyipa Recepa Erdogana.

Ten proponuje zorganizowanie szczytu między Ukrainą, a Rosją w celu zakończenia wojny.

Został zapytany o swoje stanowisko w sprawie debaty dwóch stron - ludzi, którzy twierdzą, że Ukraina powinna się poddać, gdyż nie była w stanie odeprzeć sił rosyjskich, a tymi, którzy twierdzą, że legitymizowałoby to działania silniejszej strony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Górale o misiu z Zakopanego. "Dla mnie to jest absurd"

Głowa Stolicy Apostolskiej zasugerowała, że aby osiągnąć pokój, jedynym wyjściem jest pokora przedstawicieli Ukrainy, którą określił słowami "odwaga białej flagi" i rozpoczęcie negocjacji z Rosją. W te słowa po prostu ciężko uwierzyć.

Myślę, że najsilniejszy jest ten, kto patrzy na sytuację, myśli o ludziach, ma odwagę białej flagi i negocjuje. [...] Kiedy widzisz, że poniosłeś porażkę, że sprawy nie układają się dobrze, musisz mieć odwagę negocjować - powiedział Franciszek.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Fragment wywiadu został udostępniony w sobotę przez agencję Reuters. Pełna rozmowa zostanie opublikowana 20 marca w ramach nowej audycji RSI.

Na ten moment rzecznik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie wypowiedzi papieża. Zapewne niebawem pojawi się więcej opinii, także ze strony polskich polityków.

Przypomnijmy, że Erdogan złożył nową ofertę w sprawie negocjacji pokojowych, Zełenskiemu po spotkaniu w Stambule. Prezydent Ukrainy powiedział, że choć chce pokoju, nie odda żadnego terytorium. Plan pokojowy ukraińskiego przywódcy zakłada wycofanie wojsk rosyjskich z całej Ukrainy i przywrócenie jej granic państwowych.

Kreml wykluczył podjęcie rozmów pokojowych na warunkach ustalonych przez Kijów. Władimir Putin kilka razy podkreślał, że "nie ma z kim rozmawiać" na obecnym etapie konfliktu. Ukraińcy rozmów nie wykluczają, ale żądają wycofania Rosjan z ich ziem. To oznacza, że o pokoju w najbliższym czasie możemy tylko pomarzyć.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić