Stop dla pseudonauki. Organizacje pacjentów apelują

3

Czas pandemii sprzyja propagowaniu opinii sprzecznych z aktualnym stanem nauki. Swój udział mają w tym również celebryci i właśnie do nich swój apel skierowały organizacje zajmujące się prawami pacjentów.

Część Polaków woli wierzyć osobom sławnym niż lekarzom.
Część Polaków woli wierzyć osobom sławnym niż lekarzom. (CC0)

Apel do celebrytów to inicjatywa fundacji Watch Health Care oraz 20 organizacji działających w obszarze zdrowia i praw pacjentów. "Z niepokojem obserwujemy niebezpieczny trend celebrytyzacji pseudonauki, czyli pojawiania się w przestrzeni publicznej wypowiedzi rozpoznawalnych powszechnie osób, których hipotezy, teorie i twierdzenia nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych" – czytamy w opublikowanym przez nie dokumencie.

Jest on tym bardziej istotny, że został upubliczniony niedługo po kontrowersyjnych wypowiedziach, udzielonych m.in. przez Leszka Możdżera i Edytę Górniak.

Naukowiec kontra celebryta

Co istotne, celem sygnatariuszy apelu nie jest po prostu wytknięcie znanym postaciom braku wiedzy. Zamiast tego za kluczową uznana została aktywność środowisk naukowych i instytucji państwowych, które powinny podjąć działania, powstrzymujące falę antynaukowych opinii.

Apel jest tez próbą przeciwdziałania sytuacji, w której – jak wynika z przeprowadzonych badań – znaczna część Polaków w kwestiach zdrowotnych ufa bardziej znajomym, niż lekarzom i specjalistom.

Zobacz także: Ikea ponownie otwarta. Oblężenie sklepów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić