Szczepionka na koronawirusa. Są pierwsze wyniki badań na ludziach

176

Trwają globalne starania na rzecz wynalezienia szczepionki, która pozwoliłaby zatrzymać pandemię koronawirusa. Najnowsze doniesienia na temat wyników badań firmy biotechnologicznej Moderna brzmią obiecująco. Widać już pozytywne efekty u pierwszych pacjentów objętych programem.

Trwają badania kliniczne szczepionki na koronawirusa. Pierwsze wyniki są pozytywne
Trwają badania kliniczne szczepionki na koronawirusa. Pierwsze wyniki są pozytywne (Getty Images)

Producent szczepionki ma dobre wieści. W poniedziałek firma Moderna poinformowała, że jej eksperymentalna szczepionka na COVID-19 przyniosła pozytywne wyniki we wczesnym etapie badań. Wyniki wskazują, że jest bezpieczna i zdolna do stymulowania reakcji immunologicznej przeciwko wirusowi.

Obecnie nie ma zatwierdzonych metod leczenia ani szczepionek dla COVID-19. Szczepionka firmy Moderna znajduje się jednak w czołówce wysiłków na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniającego się koronawirusa. W zeszłym tygodniu zdobyła możliwość przyspieszenia rozwoju klinicznego (fast-track) od amerykańskiej agencji zdrowia.

Zobacz także: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Firma chwali się pierwszym sukcesem. Stwierdzono, że u ośmiu pacjentów, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki, osiągnięto poziom przeciwciał podobny do tego w próbkach krwi osób, które wyzdrowiały po przejściu COVID-19.

W badaniu do tej pory udział wzięło 45 uczestników, którym podano trzy różne dawki szczepionki. Zaobserwowano zależność między podawaną dawką, a skutecznością szczepionki.

Kiedy szczepionka na koronawirusa będzie dostępna?

Firma działa zgodnie z przyspieszonym harmonogramem. Wkrótce ma rozpocząć się druga faza badań. Weźmie w niej udział 600 osób. Finałowa runda ma rozpocząć się w lipcu i obejmie tysiące zdrowych osób. Według dyrektora medycznego firmy, jeśli te próby pójdą dobrze, szczepionka może być dostępna do powszechnego użytku do końca tego roku lub na początku 2021 roku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić