LAK| 

Szczepionka przeciw COVID-19. Znamy harmonogram szczepień

24

Michał Dworczyk na konferencji prasowej przekazał dokładny harmonogram szczepień na COVID-19. - Do 7 marca chcemy zakończyć szczepienia nauczycieli - powiedział szef kancelarii premiera.

Szczepionka przeciw COVID-19. Znamy harmonogram szczepień
Szef KPRM Michał Dworczyk (PAP, PAP/Mateusz Marek, Mateusz Marek)

Na piątkowej konferencji prasowej padły konkretne daty w sprawie harmonogramu szczepień na COVID-19. Okazuje się, że w I kw. Polska ma otrzymać nieco ponad 8 mln dawek szczepionek. - Jeżeli dystrybutorzy się wywiążą, to będziemy mogli do końca 1 kwartału zaszczepić wszystkich zgodnie z planowanym harmonogramem - powiedział Michał Dworczyk.

Harmonogram szczepień na COVID-19

Szef kancelarii premiera powiedział, że Polska, na tle innych europejskich państw, zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi liczbę dawek na 100 osób. Do tej pory w Polsce wykonano 2,5 mln szczepień, w tym 865 tys. drugą dawką. - 84 proc. odczynów ma charakter łagodny - zdradził.

Do 7 marca mają zakończyć się szczepienia nauczycieli. Później rozpoczną się szczepienia uzupełniające kadry medycznej. Do tej pory zaszczepiło się ponad 94 procent lekarzy, ale są tacy którzy nadal czekają.

Mamy nadzieję szybko skończyć szczepienia tych osób, należących do grupy zero. Trafi do nich preparat opracowany przez AstraZenecę - przekazał Dworczyk.

15 marca rozpocznie się szczepienie osób przewlekle chorych, czyli grupy 1b. To około 70 tys. osób. - 22 marca rozpoczniemy szczepienia służb mundurowych czyli grupy 1c. Oprócz tego rozpocznie się szczepienie pacjentów w wieku 60-65 lat. To już są szczepienia populacyjne, więc skorzystamy ze szczepionki AstraZeneci - zaznaczył szef kancelarii premiera.

Na początku marca uruchomimy sloty do zapisywania się na szczepienia dla grupy 60-65. Zapisy będą przez internet, infolinię oraz bezpośrednio w przychodni. Jest to uzależnione od tego, czy producenci szczepionki wywiążą się ze swoich zobowiązań. Mamy odłożony zapas szczepionek, ale bez utrzymania płynności dostaw nie uda nam się wywiązać z założeń - wyjaśnił Michał Dworczyk.
Zobacz także: Prof. Horban: Istnieją realne szanse, że do września zaszczepimy wszystkich Polaków
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić