Szef rady bezpieczeństwa o Ukrainie. Podał termin: 16-17 lutego

Oczy całego świata są skierowane na Rosję i Ukrainę. To, czy władze pierwszego z państw ostatecznie zdecydują się na inwazję zbrojną na drugie, wciąż pozostaje pod znakiem zapytania. Głos w sprawie zabrał szef ukraińskiej rady bezpieczeństwa. Jego opinia zaskakuje.

Szef rady bezpieczeństwa o Ukrainie. Podał termin: 16-17 lutego
Czy szef rady bezpieczeństwa Ukrainy spodziewa się ataku Rosji na swoją ojczyznę? (Getty Images, 2021 Mikhail Svetlov)

Jak podaje PAP, Ołeksij Daniłow spotkał się z przedstawicielami parlamentu. W trakcie dyskusji, która odbyła się w poniedziałek 14 lutego, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podzielił się swoimi przewidywaniami odnośnie do inwazji Rosji na jego ojczyznę.

Rosja i Ukraina. Szef ukraińskiej rady bezpieczeństwa o prawdopodobieństwie inwazji

Ołeksij Daniłow przyznał, że nie spodziewa się, aby w dniach 16-17 lutego doszło do inwazji Rosji na jego państwo. Jednocześnie szef rady bezpieczeństwa wyraził obawę, że przedstawiciele sąsiedniego kraju mogą planować prowokację, która mogłaby usprawiedliwić eskalację przemocy.

Na dzień dzisiejszy nie widzimy, by atak Rosji na szeroką skalę mógł odbyć się 16 albo 17-ego – cytuje Daniłowa PAP.
Zobacz także: Zobacz też: Rosja nie zdecyduje się na wojnę z Ukrainą? Ekspert tłumaczy

Opinia wyrażona przez Daniłowa stoi w sprzeczności ze zdaniem Liz Truss. Brytyjska minister spraw zagranicznych jest przekonana, że Rosja może dopuścić się ataku na sąsiednie państwo w każdym momencie. W związku z tym apeluje do rodaków, którzy nie opuścili Ukrainy, o pośpieszny powrót do ojczyzny. Domaga się także od Rosji podjęcia dialogu.

Robimy wszystko, co możliwe, aby zapobiec rosyjskiej inwazji na Ukrainie, jednocześnie przygotowując się na najgorsze. Ochrona brytyjskich obywateli jest naszym najwyższym priorytetem. Wzywamy Rosję do deeskalacji i zaangażowania się w konstruktywne rozmowy – oświadczyła Liz Truss (PAP).
Autor: EKO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić