Kosma Szczepaniak| 

Termin wyborów prezydenckich ogłoszony! Kiedy wybory? Elżbieta Witek podała datę

81

W środę 3 czerwca odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięła marszałek Sejmu, Elżbieta Witek. Podczas niej, ogłoszona została oficjalna data wyborów prezydenckich 2020. Odbędą się one 28 czerwca.

Poznaliśmy termin wyborów prezydenckich 2020
Poznaliśmy termin wyborów prezydenckich 2020 (PAP)

Elżbieta Witek podczas konferencji prasowej podała oficjalną datę wyborów prezydenckich. Odbędą się one w terminie, który już od kilku dni w rządowych kuluarach pojawiał się najczęściej. Prezydenta RP wybierzemy 28 czerwca 2020 roku.

Marszałek Sejmu rozpoczęła swoją wypowiedź od nawiązania do poprzedniego terminu wyborów. Zarządzony on został jeszcze w lutym przez Elżbietę Witek. Zasugerowała ona, że wybory w pierwotnym terminie były możliwe do przeprowadzenia, jednak uniemożliwiły to działania opozycji, która - zdaniem Witek - kierowała się partyjnymi interesami, a nie zdrowiem ludzi.

Wybory 10 maja powinny się odbyć i byliśmy na to przygotowani - wspomniała Elżbieta Witek.

Wybory prezydenckie 2020. Jak będą wyglądać?

We wtorek 2 czerwca ustawa o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich po poprawkach Senatu trafiła do Sejmu. Przyjęta została między innymi poprawka świadcząca o tym, że to PKW, a nie minister zdrowia, zadecyduje, w których gminach konieczne jest przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego. W pozostałych obwodach wybory odbędą się w sposób tradycyjny.

Głosowanie będzie odbywało się w trybie hybrydowym. Oznacza to, że dla osób chętnych istnieje możliwość zagłosowania zdalnego. Aby było to możliwe, odpowiednio wcześniej trzeba będzie zgłosić taką chęć. 13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Według ustaleń portalu 300polityka.pl, komitety wyborcze będą miały czas do 5 czerwca na rejestrację. Termin na zebranie przynajmniej 100 tysięcy podpisów dla kandydatów na prezydenta upłynie 10 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić