aktualizacja 

To był fałszywy alarm. Tajwańska telewizja ogłosiła wojnę. Teraz przeprasza

Wspierana przez rząd Tajwanu stacja telewizyjna w środę przeprosiła i wezwała ludzi, aby nie wpadali w panikę po przekazaniu nieprawdziwej informacji o ataku Chin na Tajpej. Chiny od dłuższego czasu zagrażają bezpieczeństwu Tajwanu.

To był fałszywy alarm. Tajwańska telewizja ogłosiła wojnę. Teraz przeprasza
Chiny ciągle zagrażają bezpieczeństwu Tajwanu (Getty Images)

Według lokalnych mediów podczas transmisji wiadomości na żywo w środę rano stacja Chinese Television System przez pomyłkę wyświetlała alerty informacyjne na dole ekranu o statkach wojskowych i krytycznej infrastrukturze w pobliżu Tajpej, które zostały trafione przez chińskie pociski.

Pokazane treści mogły wzbudzić niepokój u mieszkańców Tajwanu. Alarmy zawierały komunikaty o tym, że "może wybuchnąć wojna", o podpaleniu głównej stacji kolejowej w Tajpej przez "chińskich agentów" oraz ogłoszenie przez prezydent Tajwanu stanu wyjątkowego.

Po przejęciu władzy w Hongkongu Pekin brutalnie rozprawił się z demokratyczną opozycją. Jednocześnie coraz głośniej domaga się włączenia Tajwanu i Makau w swoje struktury. W ciągu ostatnich dwóch lat nasiliły się działania wojskowe w pobliżu tych państw, aby zmusić Tajwan do zaakceptowania roszczeń Pekinu.

Tajwan podniósł swój poziom alarmowy od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, obawiając się, że Chiny wykonają podobny ruch, chociaż rząd nie poinformował o żadnych oznakach zbliżającego się ataku.

Tajwan chce być gotowy

Wojna w Ukrainie wywołała debatę na temat konsekwencji dla Tajwanu i sposobów zwiększenia gotowości, takich jak reformy szkolenia rezerwistów. W zeszłym tygodniu wojsko Tajwanu po raz pierwszy wydało podręcznik na temat obrony cywilnej, dając obywatelom wskazówki dotyczące przetrwania w scenariuszu wojny.

Zobacz także: Sikorski wspomina spotkanie z Putinem. "Potencjał do przemocy zawsze w nim drzemał"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić