Marcin Lewicki| 

Tureckie media o wyborach w Polsce: skrajna prawica rozdaje karty

222

Media w Turcji są zainteresowane zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce. Państwowa agencja informacyjna Anadolu Agency przewiduje, że największym zwycięzcą okaże się Konfederacja. AA podaje wprost: skrajna prawica to polski "kingmaker".

Tureckie media o wyborach w Polsce: skrajna prawica rozdaje karty
Krzysztof Bosak to jeden z liderów Konfederacji. (AKPA, AKPA)

Anadolu Agency opiera swoje przewidywania na sondażach przedwyborczych. Chociaż kampania jeszcze tak naprawdę nie ruszyła, to turecka agencja już wskazuje, że to partia Sławomira Mentzena i Krzysztofa Bosaka okaże się największym wygranym.

Sondaże pokazują, że Konfederacja może dwukrotnie powiększyć liczbę swoich mandatów. Posłowie prawicowej partii będą rozdawać karty w przyszłym parlamencie - przewidują dziennikarze AA.

Dziennikarze Anadolu Agency postanowili zapytać ekspertów, jak wynik wyborów może wpłynąć na Konfederację. Partia ta, według tureckich mediów, może współtworzyć przyszły rząd.

Wzrost sondaży Konfederacji to problem dla opozycji nurtu lewicowo-liberalnego. Moim zdaniem partia ta nie będzie jednak tak skrajna, jak w kampanii wyborczej. W przypadku ewentualnego wejścia do rządu będzie musiała zrezygnować z ekstremizmu - stwierdził w rozmowie z AA Aleks Szczerbiak, politolog z University of Sussex.

Turcy cytują też Janusza Korwin-Mikkego, który wskazuje, że współtworzona przez niego partia może wejść do przyszłego rządu jako koalicjant.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sondaże mówią to jasno. To Platforma ich "pompuje"?

Turecka agencja twierdzi, że Konfederacja stanie się kingmakerem

Dziennikarze używają wobec Konfederacji określenia "kingmaker". Według tureckich mediów to właśnie skrajni politycy będą rozdawać karty w kolejnej kadencji, a nie np. Donald Tusk czy Szymon Hołownia.

Analitycy AA przewidują też, że PiS będzie musiał zareagować na wzrosty Konfederacji. Rozmówcy Anadolu Agency uważają, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo zradykalizuje się w trakcje kampanii, aby chociaż spróbować odbić elektorat swojemu największemu przeciwnikowi po prawej stronie sceny politycznej.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić