oprac. Kamil Różycki| 

Udany połów jantaru. Zobacz gdzie i kiedy szukać

4

Czy jest ktoś, kto będąc nad polskim morzem, nigdy nie spróbował znaleźć bursztynu? Te piękne kamienie są jednymi z bardziej cenionych przez jubilerów. Ich ceny systematycznie idą w górę, choć odnaleźć je na plaży może każdy z nas. Jak i kiedy najlepiej szukać bursztynów? Odpowiadamy.

Udany połów jantaru. Zobacz gdzie i kiedy szukać
Gdzie i kiedy szukać bursztynów? (Wikimedia commons)

Bursztyn w Polsce jest szczególnie cenionym kamieniem szlachetnym. Kult, jakim jest u nas otoczony, jest na tyle duży, że powstało o nim niezliczenie wiele piosenek czy legend. Tak wielka popularność nie może dziwić, ponieważ poza granicami również jest bardzo ceniony przez jubilerów.

Najbardziej szokuje to, że jeden z najatrakcyjniejszych kamieni szlachetnych na świecie może znaleźć każdy z nas. Wystarczy bowiem o dobrej porze udać się nad polskie morze, które systematycznie na brzeg wyrzuca niewielkie kawałki bursztynu. By móc zwiększyć swoje szanse na jego odnalezienie, warto wiedzieć, kiedy i gdzie należy go szukać.

Tu sprawa jest całkiem prosta. Przede wszystkim, jeśli zależy nam na udanych "łowach", wybierajmy plaże, które nie są na co dzień licznie uczęszczane. W ten sposób eliminujemy ryzyko, że ktoś nas uprzedzi i znajdzie szlachetny kamień przed nami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wideo z Stegny. Niektórzy uciekali, inni nagrywali

W tych miejscowościach najlepiej szukać bursztynów w Polsce

Nie jest tajemnicą, że bursztyn bałtycki uznawany jest przez jubilerów za jeden z najatrakcyjniejszych i najcenniejszych. Jego największe skupisko znajduje w obwodzie królewieckim, jednak na polskich wybrzeżu są miejsca, gdzie bursztynu jest naprawdę sporo. 

I tak większość doświadczonych poszukiwaczy udaje się w rejony Mierzei Wiślanej. To właśnie w okolicach takich miejscowości jak Stegna, Jantar czy Mikoszewo odnotowuje się największe znaleziska. Równie popularne przy poszukiwaniu bursztynu są okolice na wschód od Wyspy Sobieszewskiej czy plaże znacznie oddalonej od wcześniej wymienionych, Ustki.

Będąc w tych lokalizacjach, warto zwracać również uwagę na panujące warunki pogodowe. Wyrzucaniu przez morze na brzeg bursztynu z wiadomych względów pomaga sztorm, dlatego to właśnie po nim najlepiej udać się na poszukiwania.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić