Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Ukrainiec zatrzymany w Polsce. Poważne zarzuty

26-letni obywatel Ukrainy został zatrzymany w Polsce. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straż Graniczna ustaliły, że mężczyzna nakłaniał w sieci Polaka do wzięcia udziału w działalności wywiadowczej przeciwko naszemu krajowi w zamian za 15 tys. euro.

Ukrainiec zatrzymany w Polsce. Poważne zarzuty
ABW (gov.pl)

Informacja w tej sprawie została podana przez rzecznika prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. Jacek Dobrzyński oświadczył, że Ukrainiec jest podejrzany o "prowokację, podżeganie do szpiegostwa i kierowanie gróźb karalnych wobec Polaka"

Komunikat w tej sprawie opublikowała również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Poinformowano, że 28 maja aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo przeciwko obywatelowi Ukrainy podejrzanemu o prowokację i podżeganie do szpiegostwa oraz kierowanie gróźb karalnych wobec obywatela Polski.

9 marca br. funkcjonariusze Delegatury ABW w Lublinie, we współpracy z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Korczowej, zatrzymali 26-letniego ob. Ukrainy Oleksandra D., który – za pośrednictwem komunikatora internetowego – zachęcał obywatela Polski do wzięcia udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brudziński apeluje do młodych. Ostrzega przed Tuskiem

Ta działalność miała polegać na udostępnianiu zdjęć pojazdów wojskowych, które przeznaczone były na pomoc dla Ukrainy i przekraczały granicę polsko-ukraińską. W zamian za udzielone informacje obywatel Polski miał dostać wynagrodzenie w wysokości 15 tys. euro.

Ukrainiec zatrzymany w Polsce. Co grozi Oleksandrowi D.?

Podejrzany Oleksandr D. został przesłuchany i usłyszał zarzuty. Poza tym prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, ze względu na wagę zarzucanych mu czynów, przychylił się do wniosku prokuratora.

Zebrany w śledztwie materiał, nie pozostawiający wątpliwości co do winy oskarżanego, pozwolił prokuratorowi na sporządzenie aktu oskarżenia w zakresie zarzucanych podejrzanemu czynów, które zagrożone są karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat - informuje ABW.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić