Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BJ
|

Walczyły o spadek po Andrzeju Wajdzie. Jest decyzja sądu

13
Podziel się:

Krystyna Zachwatowicz, czwarta żona Andrzeja Wajdy, i jego jedyna córka Karolina Wajda batalię sądową toczyły przez dwa lata. Ostatecznie wygrała ją wdowa po reżyserze. Pięć lat po śmierci męża 91-latka zaczęła realizować jego ostatnią wolę.

Walczyły o spadek po Andrzeju Wajdzie. Jest decyzja sądu
Karolina Wajda, Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz (ONS, Piotr Andrzejczak)

Andrzej Wajda, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na arenie międzynarodowej polskich filmowców, zmarł 9 października 2016 roku. Reżyser obsypanych nagrodami obrazów takich jak "Popiół i diament", "Kanał", "Człowiek z żelaza" czy współcześniejszy "Katyń" odszedł w wieku 90 lat. Cały swój majątek zapisał żonie Krystynie Zachwatowicz.

Jak się okazało, w ostatnich latach życia artysta kilkakrotnie zmieniał testament. W jego ostatniej, dziewiątej wersji nie ujął w ogóle córki. Karolina Wajda zwróciła się do sądu z wnioskiem o unieważnienie testamentu ojca i uczynienie z niej jedynej spadkobierczyni.

Spuścizna Andrzeja Wajdy

Spór między nią a Krystyną Zachwatowicz ciągnął się dwa lata. Karolina Wajda nie miała jednak w ręku wystarczająco mocnych argumentów - kilka lat wcześniej sama zrzekła się praw do dziedziczenia po ojcu. Sąd zadecydował, że cały majątek po Andrzeju Wajdzie przypada Krystynie Zachwatowicz. 91-latka dysponuje też prawami autorskimi do dzieł reżysera.

Dopiero po uprawomocnieniu orzeczenia sądu spadkobierczyni mogła zacząć wypełniać ostatnią wolę zmarłego męża, zgodnie z którą z odziedziczonego po niej majątku co roku mają być wypłacane stypendia dla młodych twórców.

Zobacz także: Wajda o sobie (2016)
Zależy mi, żeby spełnić to, co on napisał w testamencie - żeby fundacja Kyoto-Kraków przyznawała młodym artystom stypendia z dochodów z praw autorskich. To już realizujemy. I żeby - to ważne dla mnie - Archiwum Andrzeja Wajdy było takie, jak należy. I może, żeby powstała jego stała wystawa w Krakowie, na razie trudno znaleźć miejsce - powiedziała Zachwatowicz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Alicja
rok temu
Skoro się zrzekła kilka lat wcześniej majątku po ojcu to po co się sądzi
Jnnn
rok temu
Nnnnb
Rozsądna
rok temu
Czy to prawda że ARCHIWUM ×zajmie się sprawą zmarłego byłego PRZYJACIELA córki Wajdy???
Bodo
rok temu
Ta Karolina to ma tupet- beznamiętna ,bezwartościowa ,próżna jak matka ("dama" bez matury)i mistrzyni w myciu noży zakrwawionych. Niech się próżniaczka weźmie do jakiejś pracy,np. w miejscowej rzeźni.
Alina 52
rok temu
Jak wszyscy powyżej piszący świetnie rozporządzają majątkiem innych, przytym znając się na prawie.
Arleciatko
rok temu
Jeżeli ojciec niezapisal córce nic w testamencie to należy jej się coś czy nic???jeżeli jej się należy to po co się spisuje Testament jeżeli i tak dostanie zachowek!!!to po co spisywać Testament???
*****Jandę
rok temu
Filipowski zadźgany nożem u Karoliny.....zdążył umyć ten nóż. To jakieś jaja
Ttc
rok temu
Po matce odziedziczy. Wszak Pani Beata też jest majętną osobą.
Prawda?
rok temu
Spadki to nieraz doprowadzają ludzi pod most.
Bożena
rok temu
To nie ważne, że zrzekła się spadku, może wystąpić o zachowek
Buzko
rok temu
Tatuś już nie zamiecie sprawy pod dywan :(
Miśka
rok temu
I bardzo dobrze. Może Karolina weźmie się wreszcie do jakiejś roboty a nie tylko pasja i hobby.
haha
rok temu
Miszcz
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić