Wakacje 2021. Nagonka na niezaszczepionych turystów w Europie

147
Podziel się:

Portugalia wprowadziła nowe zasady wjazdu do kraju, które zobowiązują niezaszczepionych Brytyjczyków do 14-dniowej kwarantanny. Wcześniej Niemcy zaapelowały o wprowadzenie ogólnounijnych przepisów dla turystów z Wielkiej Brytanii w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta.

Wakacje 2021. Nagonka na niezaszczepionych turystów w Europie
Brytyjczycy muszą odbyć 14-dniową kwarantannę w Portugalii (Getty Images)

Portugalia ogłosiła w niedzielę nowe zasady przekraczania granic dla obywateli Wielkiej Brytanii. Od poniedziałku każdy Brytyjczyk, który wjeżdża do Portugalii, będzie poddany 14-dniowej kwarantannie. Z tego obowiązku są zwolnione osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki na COVID-19, która jest zaaprobowana przez Komisję Europejską.

Przepisy zostały wprowadzone ze skutkiem natychmiastowym, choć nieoficjalnie mówiono o nich jeszcze trzy tygodnie temu. Wówczas Wielka Brytania została wykreślona z listy tzw. krajów zielonej strefy. Natychmiastowa decyzja portugalskiego rządu spowodowała, że tysiące Brytyjczyków musiały zakończyć swoje wakacje dużo wcześniej.

Angela Merkel żądała obowiązkowej kwarantanny dla Brytyjczyków

Jak pisze "Daily Mirror", Portugalia wprowadziła ograniczenia dla brytyjskich turystów po tym, jak Angela Merkel zażądała wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Wysp Brytyjskich na terenie całej Unii Europejskich. 14-dniową izolację musiałyby odbywać nawet osoby zaszczepione dwoma dawkami.

Kanclerz Niemiec uważa, że Wielka Brytania jest "krajem, który budzi niepokój" w związku z COVID-19. Obecnie na Wyspach, najszybciej spośród wszystkich krajów europejskich, rozpowszechnia się niebezpieczna mutacja COVID-19 Delta, która przyszła na nasz kontynent z Indii.

Kwarantanna w Niemczech

Niemcy również wprowadziły przepisy, które zobowiązują Brytyjczyków do 14-dniowej kwarantanny po przyjeździe, niezależnie od tego, czy osoba jest zaszczepiona, czy nie. Portugalia na razie pozwala na swobodne przemieszczanie się osobom po dwóch dawkach szczepionki na Covid, ale, jak donoszą media, kraj ten może pójść w ślady Niemiec i wprowadzić obowiązek kwarantanny również dla osób zaszczepionych.

Każdy, kto podróżuje do Portugalii z Wielkiej Brytanii drogą lądową, morską lub powietrzną, będzie teraz musiał wykazać, że otrzymał drugą dawkę szczepionki co najmniej dwa tygodnie wcześniej lub się izoluje. Nowe zasady będą obowiązywać co najmniej do 11 lipca. Wielka Brytania dołącza do takich krajów jak RPA, Brazylia, Indie i Nepal, które już znajdowały się na portugalskiej liście krajów "czerwonych".

"Zbyt liberalna polityka wobec Brytyjczyków"

Premier Portugalii Antonio Costa został zmuszony do wprowadzenia kwarantanny dla Brytyjczyków po tym, jak na szczycie państw UE został skrytykowany za "zbyt liberalną politykę wobec brytyjskich turystów". Zdaniem przedstawicieli innych krajów Unii jest to zbyt niebezpieczne ze względu na rozprzestrzeniający się tam wariant Delta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić