Wielki Piątek. Czy można pić alkohol? Stanowisko Kościoła

10

22 lutego rozpoczął się wielki post. W tym okresie wiele osób rezygnuje z różnych używek, mięsa czy też słodyczy. To oczywiście forma przygotowań do świąt wielkanocnych. Czy jednak takie postępowanie jest konieczne? Czy trzeba rezygnować z alkoholu? Wyjaśniamy.

Wielki Piątek. Czy można pić alkohol? Stanowisko Kościoła
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Wielki post potrwa do 6 kwietnia. Czy w bieżącym okresie dozwolone jest picie alkoholu, np. w ilościach degustacyjnych?

Okazuje się, że zakaz spożywania napojów wyskokowych nie istnieje. Katolików nie obowiązuje zakaz picia alkoholu! W czasie 40-dniowego postu muszą jedynie powstrzymać się od głośnych zabaw - odpowiada "Fakt".

Duchowni przytaczają natomiast cytat, który ma skłaniać do refleksji. Chodzi o słowa: "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść". To ważne stanowisko kościoła, ale tak naprawdę nie jest ono zakazem. Stanowi jedynie sugestię, by choćby w okresie wielkiego postu pomyśleć o ograniczeniu tego, co niekoniecznie jest korzystne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Magda Gessler o inflacji i galopującym wzroście cen. Ma radę, żeby robić rozsądniejsze zakupy

Nie ma więc oficjalnego zakazu spożywania alkoholu w okresie wielkiego postu. Fakty są jednak takie, że Kościół zachęca wiernych do umiarkowania w tej kwestii.

Choć konkretnych zasad nie ma, to alkoholu - według Kościoła - szczególnie mocno należy się wystrzegać w Wielki Piątek. Tym razem wypada on 7 kwietnia. Wówczas obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Ile trwa wielki post?

Wielki Post jest okresem pokuty. Ma on przygotować wiernych do najważniejszych świąt chrześcijańskich - Wielkanocy. Trwa 40 dni. Właśnie tak długo miała przebiegać pielgrzymka Jezusa po pustyni.

Wielki Post każdorazowo rozpoczyna się w Środę Popielcową. Kończy się natomiast liturgią mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

W tym roku wielki post potrwa do 6 kwietnia. Do tego momentu wierni powinni odbywać duchowe przygotowania do świąt wielkanocnych. Należy powstrzymywać się m.in. od udziału w hucznych zabawach.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić