Wieści z Rzymu po konferencji nt. odbudowy Ukrainy. Polska kolejnym gospodarzem

Polska przygotowuje się do organizacji międzynarodowej konferencji na temat odbudowy Ukrainy w 2026 roku. Decyzję ogłoszono po zakończeniu tegorocznych obrad w Rzymie.

Polska gospodarzem konferencji o odbudowie Ukrainy w 2026 rokuPolska gospodarzem konferencji o odbudowie Ukrainy w 2026 roku
Źródło zdjęć: © X
Danuta Pałęga

Najważniejsze informacje

  • Polska będzie gospodarzem konferencji o odbudowie Ukrainy w 2026 roku.
  • W rzymskiej konferencji uczestniczyło ok. 5 tys. osób, w tym liderzy państw i biznesu.
  • Podpisano ponad 200 umów o wartości ok. 10 mld euro.

Konferencja w Rzymie

W Rzymie zakończyła się międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. W wydarzeniu uczestniczyło około 5 tys. osób, w tym szefowie państw, liderzy UE oraz przedstawiciele biznesu. Podczas obrad podpisano ponad 200 umów o łącznej wartości około 10 miliardów euro.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cios w Rosjan na Morzu Czarnym. Elitarne siły Ukrainy w akcji

Polska jako przyszły gospodarz

Na zakończenie konferencji ogłoszono, że Polska będzie gospodarzem kolejnej edycji w 2026 roku. Wiceminister gospodarki Ukrainy, Ołeksij Sobolew, podkreślił znaczenie rzymskiego spotkania jako największego i najbardziej produktywnego. - Konferencja w Rzymie pokazała bezprecedensowy poziom koordynacji, wsparcia i zaufania - powiedział Sobolew.

Inicjatywy na rzecz Ukrainy

Podczas konferencji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował o zwiększenie produkcji dronów i wsparcie obronne. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz ogłosił zakup amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot dla Ukrainy. Komisja Europejska i Ukraina zainicjowały projekt BraveTech EU, przeznaczając po 50 milionów euro na innowacje w sektorze obronnym.

Premier Włoch Giorgia Meloni określiła odbudowę Ukrainy jako „cud gospodarczy”. Podkreślono również pilną potrzebę wsparcia dla 4 milionów wewnętrznych uchodźców oraz pomoc psychologiczną dla 80 proc. Ukraińców żyjących w chronicznym stresie.

Polska delegacja w Rzymie

W konferencji uczestniczył premier Donald Tusk wraz z ministrami oraz przedstawicielami polskiego biznesu i samorządów. Zadowolenie z rezultatów obrad wyraził Paweł Kowal, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Wybrane dla Ciebie
Wyłączono komentarze
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja serwisu o2