Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Karnowski
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Wpadł archeolog amator

90
Podziel się:

Mieszkaniec Piły przez lata zebrał w domowej kolekcji kilkaset zabytków. Niektóre z nich pochodziły nawet z czasów rzymskich. Mężczyzna wszystkie samodzielnie odnalazł w ziemi, jednak jak się okazało, robił to nielegalnie.

Wpadł archeolog amator
(Policja)

38-latek został zatrzymany i przesłuchany. Przyznał się, że od kilku lat prowadzi działalność archeologiczną na własną rękę. Twierdził, że to zwykłe hobby, jednak według polskiego prawa, znalezione w ziemi przedmioty należą do Skarbu Państwa, a nie do osoby, która je wykopała. Dlatego mieszkaniec Piły może ponieść prawne konsekwencje.

Na jego zbiory funkcjonariusze wpadli zupełnie przypadkowo. Policja z Ujścia (woj. wielkopolskie) otrzymała złoszenie o mężczyźnie, który przechadzał się po polu z detektorem metali. Kiedy przyznał się, że szuka zabytków, policjanci poprosili go o stosowne pozwolenia. Amator archeologii nie miał ani zgody właściciela gruntu, ani wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Są to zabytki archeologiczne: kilkaset monet oraz przedmioty, które na razie trudno zidentyfikować. Są to monety z okresu wpływów rzymskich, czyli pierwszych wieków naszej ery. To także 5 fibul, czyli zapięć szat, ogromne ilości boratynek, czyli miedzianych szelągów z czasów Jana Kazimierza, czyli z XVII wieku oraz guziki z okresu wojen napoleońskich - wylicza dr archeologii Jarosław Rola w rozmowie z reporterem RMF.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(90)
C25
6 lat temu
Ale osiołek, należy twierdzić że szuka się meteorytów a na to nie trzeba zezwolenia. A wykopanych rzeczy nie trzyma się w domu.
m
6 lat temu
W świetle prawa za znależne coś się należy prawda czy nie ktoś wie
markowic4
6 lat temu
Tak,to jest przykre że ludzie tak traktują ludzi. ...wszystko można załatwić w uczciwy sposób,ale;ale trzeba mieć do czynienia z uczciwymi ludźmi. A gdzie ich szukać??Królowie Polscy też kłamali i sprzedawali ziemie. Nie ma się czym chwalić. Muszą zacząć walczyć o ten Kraj i prawa jego narodu,ludzie prawi,lojalni i UCZCIWI!!
Nestor Machno
6 lat temu
Przykre, bo jeśli nie chodzi się po stanowiskach archeologicznych, albo " terenach istotnych historycznie" to nie jest przestępstwo. Nie wolno szukać "zabytków i skarbów", ale złom na ścierniskach czy zaoranych polach za zgodą właściciela można. Ważne żeby nie czynić szkody uprawą i w miarę możliwości zapytać o zgodę. To jak traktuje nas "państwo" to inna kwesta. . . Coraz mniej można, coraz więcej trzeba. Najwyższa fiskalizacja, najwyższe koszty przy relatywnie jednych z najniższych zarobków w Europie. I do tego zawsze jakiś "życzliwy" wzywający policję z czystej złośliwości...
COWARD
6 lat temu
Aż wierzyć się nie chce. Hobby = pasja = historia = duma i tożsamość narodowa. Czas zmienić hobby, niecierpliwie czekam na kolejne edycje, tym razem TzG dla kochających inaczej, albo burak szuka żony. Niedługo odmóżdżą społeczeństwo totalnie. A informator, to chociaż dostał jaką nagrodę?
bubu
6 lat temu
A jak znajdę u siebie rope tak jak to jest w Ameryce to czyja ona będzie?
twardy i nie ...
6 lat temu
Taaaaaaaa, ja bym odpowiedział że szukam zgubionej obrączki podczas praz polowych, a gdybym kradł i złapali mnie za rękę to mówię że to nie moja ręka...tak uczył mnie tłumaczyć się były milicjant i mogą mi skoczyć
srgsdfg43rewf...
6 lat temu
znalezione niekradzione łąpy won leniwe nieroby od człowieka !!!
lolo
6 lat temu
W stanach obywatel kupi ziemie i do jadra ziemi jest jego i co znajdzie np. rope tez jest jego a w polsce mamy bandyckie prawo .
Zibi Anglia
6 lat temu
Policja i reszta bandy robi z nigo bandytę. A to po ptostu jego hobby. Robił to, czego nikomu innemu się nie chce. Szukanie na plażach w anglii jest codziennym rytuałem. I nikt nie nazywa ich złodziejami, bandytami. To zazdrość. Przywara podłych polaków.
szkoda mi teg...
6 lat temu
Co za chory patologiczny kraj
SEVER-E
6 lat temu
Tak, tak... wsadźcie wszystkich normalnych, nieszkodliwych i społecznie pożytecznych obywateli. Kolejne s*****syny!!!
dziadek
6 lat temu
Taaa a jakie prawa ma w tym kraju jego mieszkaniec poza niewolniczemu służeniu ?
nick
6 lat temu
Wielki przestępca, jakby tylko bił żonę to nic by mu nie zrobili.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić