Kosma Szczepaniak| 

Wybory 2020. Wydawali karty do głosowania bez weryfikacji tożsamości? Są oficjalne skargi

7
Podziel się:

Do kaliskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego wpłynęły oficjalne skargi oraz zgłoszenia o braku weryfikacji tożsamości osoby głosującej przez członków komisji wyborczej. "Mógłbym zagłosować za sąsiada" - pisze jeden z internautów.

Wybory 2020. Wydawali karty do głosowania bez weryfikacji tożsamości? Są oficjalne skargi
Członkowie komisji wyborczej wydawali pakiety bez sprawdzenia tożsamości? (PAP, Andrzej Grygiel)

Trwają wybory prezydenckie 2020. Lokale wyborcze są czynne od godziny 7:00, a głos będzie można oddać do 21:00. Osoby, które o godzinie zamknięcia lokali nadal będą stały w kolejkach, muszą odpowiednio wcześniej poinformować członka komisji wyborczej o chęci oddania głosu.

Jakie wymogi należy spełnić, aby móc zagłosować? Do głosowania są uprawnione osoby, które ukończyły 18. rok życia i znajdują się w oficjalnym spisie wyborców. Zasadniczo jest to okręg wyborczy odpowiadający miejscu zameldowania, możliwe jednak było oddanie głosu w innym okręgu po złożeniu odpowiednio wcześniej stosownego wniosku. Obowiązki muszą również dopełniać członkowie komisji wyborczej.

Wybory 2020. Karty wydawane były bez sprawdzenia dowodu?

Członkowie komisji nie dopełnili swoich obowiązków? Do kaliskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego wpłynęły oficjalne skargi oraz zgłoszenia o braku weryfikacji tożsamości osoby głosującej przez członków komisji wyborczej. Przypomnijmy, że komisja ma obowiązek potwierdzić tożsamość poprzez weryfikację dokumentu ze zdjęciem, którym może być m.in. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.

W kilku lokalach wyborczych ten proces, według zgłoszeń świadków, był jednak zaniedbywany. Dotyczy to pracy komisji w trzech komisjach - w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu, w Ostrowie Wielkopolskim i w Nowych Skalmierzycach.

Zarzuty dotyczyły tego, że przed wydaniem karty do głosowania członkowie komisji nie weryfikowali wyborcy przy użyciu dokumentu tożsamości - mówił Michał Włodarek z kaliskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić