Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kiedy się odbędą?

2

Mieszkańcy Unii Europejskiej wybierają swoich przedstawicieli raz na pięć lat. Najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już w czerwcu 2024 r. Na czym polegają Eurowybory i co warto wiedzieć na ich temat?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kiedy się odbędą?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się na początku czerwca (Pixabay)

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. To kolejne wybory, które czekają nas w 2024 r., dlatego z jednej kampanii wyborczej płynnie przechodzimy do drugiej. Na razie trwa dyskusja na temat tego, kto znajdzie się na listach do PE. Odpowiedź poznamy już wkrótce.

Wybory do Parlamentu Europejskiego: najważniejsze terminy

Wybory do Parlamentu Europejskiego w różnych państwa Unii Europejskiej odbędą się w dniach 6–9 czerwca, natomiast w Polsce zaplanowane są na 9 czerwca 2024 r. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 07:00 do godz. 21:00.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 22 kwietnia partie miały czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Z kolei do 2 maja jest czas na zgłaszanie list kandydatów na posłów do PE. Kampanię wyborczą zaplanowano od 25 maja do 7 czerwca (tak naprawdę trwa już od 11 marca, kiedy to prezydent Andrzej Duda ogłosił datę wyborów do PE).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co chce przekazać Kamiński? "W PiS-ie zapadła decyzja"

Ostatnie wybory do PE odbyły się w dniach 23–26 maja 2019 r.

Na czym polegają wybory do Parlamentu Europejskiego?

Parlament Europejski jest jedyną instytucją Unii Europejskiej, wybieraną w powszechnych i bezpośrednich wyborach przez obywateli UE. Ci mogą głosować i kandydować w wyborach we własnym kraju lub w kraju UE, w którym mieszkają. Wybory europejskie są jednym z największych demokratycznych głosowań na świecie.

Tym razem wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego (o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami). Z Polski wybranych zostanie 53 europosłów. Po wyborach posłanki i posłowie zasiadają w grupach politycznych w oparciu o wspólne przekonania (w obecnym parlamencie jest siedem grup).

Wybory do Parlamentu Europejskiego są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne, a wyborca głosuje tylko na jedną listę okręgową. Głosy przeliczane są na mandaty metodą d'Hondta.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić