Robert Czykiel| 

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda z największym poparciem w nowym sondażu

24

Sondaż przeprowadzony przez CBOS nie tylko pokazuje preferencje wyborcze Polaków. Wiadomo też, ile osób deklaruje udziału w korespondencyjnych wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda liderem w sondażu CBOS
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda liderem w sondażu CBOS (Getty Images)

Nadal nie wiadomo, jak skończy się sprawa tegorocznych wyborów prezydenckich. Obecnie cały czas obowiązuje data 10 maja i możliwe, że wówczas będziemy głosować korespondencyjnie. Sytuacja jednak w każdej chwili może się zmienić.

Wybory prezydenckie 2020. Ilu Polaków weźmie udział w głosowaniu?

Znamy wyniki najnowszego sondażu, który został przeprowadzony przez CBOS. Badani zostali zapytani, czy wezmą udział w głosowaniu korespondencyjnym. 21 proc. odpowiedziało, że oddadzą głos w takiej formie wyborów. 16 proc. wybrało opcję "raczej wezmę udział". Z kolei 16 proc. badanych jest niezdecydowana.

Łącznie 46 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie weźmie udziału w głosowaniu korespondencyjnym. Na taki wynik złożyły się odpowiedzi "na pewno nie" (33 proc.), "raczej nie " (13 proc.).

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda liderem

Badani, którzy zadeklarowali chęć wzięcia udziału w wyborach korespondencyjnych, najczęściej wskazywali Andrzeja Dudę. Obecny prezydent w sondażu uzyskał 52 proc. poparcia. Drugi jest bezpartyjny Szymon Hołownia z 14-procentowym wynikiem.

Ostatnie miejsce na podium przypadło Krzysztofowi Bosakowi z Konfederacji, który otrzymał 7 proc. głosów w sondażu. Dalej mamy Krzysztofa Kosiniaka-Kamysza z PSL (6 proc.), a Małgorzata Kidawa-Błońska (Komitet Obywatelski) wraz z Robertem Biedroniem (Lewica) otrzymali po 5 proc.

1 proc. badanych chce zagłosować na Marka Jakubiaka. 7 proc. jeszcze nie ma swojego kandydata, a 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić