o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|

Wzrost poziomu mórz szybszy, niż sądzono. Nowa prognoza na 2100 rok

164
Podziel się

Według sondażu przeprowadzonego wśród ponad 100 specjalistów wzrost poziomu mórz jest szybszy, niż wcześniej sądzono. Jeżeli globalne ocieplenie i emisja gazów cieplarnianych nie zostaną zmniejszone, do 2100 roku poziom wody wzrośnie o ponad metr.

Wzrost poziomu mórz szybszy, niż sądzono. Nowa prognoza na 2100 rok
(Getty Images)
bELzhbed

Eksperci opierali się na najnowszych badaniach dotyczących topnienia lodowców. Ponad 100 specjalistów z całego świata zgodziło się, że wzrost poziomu mórz jest znacznie szybszy niż do niedawna sądzono.

Do 2100 roku poziom wód może wrosnąć o ponad metr. Badania przewidują także, że do 2300 roku będzie to już 5 metrów.

bELzhbef

Zobacz także: Nowa wyspa na Antarktydzie. Na tysiąclecia utknęła pod lodem

Globalny wzrost poziomu morza o kilka metrów byłby szkodliwy dla wielu nadmorskich miast, takich jak Miami, Nowy Jork, Aleksandria, Wenecja, Bangkok, by wymienić tylko kilka dobrze znanych przykładów. Niektóre mogą być zalane i porzucone, ponieważ nie ma szans by je uratować - powiedział współautor Stefan Rahmstorf z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu.

Do 2100 roku poziom wód na całym świecie wrośnie od 0.6 do 1.3 metra. Scenariusz ten jest oparty na aktualnych danych. Wszystko może się zmienić jeżeli uda się choć trochę ograniczyć skutki globalnego ocieplenia i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Wtedy wzrost byłby łatwiejszy do opanowania i wyniósłby 0,5 metra.

bELzhbel

Nowe badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Climate and Atmospheric Science". Gromadzi ono opinie 106 specjalistów, którzy zostali wybrani, ponieważ opublikowali co najmniej sześć recenzowanych artykułów na ten temat w głównych czasopismach akademickich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bELzhbeG
KOMENTARZE
(164)
Pamiętam
rok temu
A ja pamiętam, jak w 2003 lub 2004 roku naukofcy publikowali na tym portalu, artykuł w którym była mapka z której wynikało, że większość naszego wybrzeża będzie zalana, że znikną plaże w Hiszpanii i wszystko to miało się stać do 2019 roku, potem pisali że proces topienia lodowców przyspiesza. I co panowie naukofcy, koronawirus przeszkodził tym lodowcom?
Prorok
rok temu
Spokojnie. Do tego czasu wszystkie paliwa kopalne będą wyeksploatowane, zmnieszy się emisja CO2 i wszystko wróci do normy. Acha. Zapomniał bym. Expansywny, niszczący tę planetę gatunek, czyli głupek człowiek, też zniknie i będzie git.
Wodnik
rok temu
Potwierdzam. W zeszłym roku 45 kroków od wydmy w Ustce wody było po kostki. A dzisiaj zmierzyłem i było już do podudzia.
bELzhbeH
czytelnik
rok temu
Postępuje powoli przebiegunowanie ziemi, który jest cykliczny.To jest fakt poparty badaniami i analizami naukowymi.Na jednym biegunie lodu ubywa, na drugim przybywa. I nic nam do ocieplenia klimatu, nie mamy na to wpływu jako ludzkość.
Daniel
rok temu
Dodatkowe opłaty klimatyczne bardzo by pomogły. Osoby uprawiające sport produkują więcej CO2 i zużywają więcej wody na mycie.
Sylwester
rok temu
Woda krąży w atmosferze i nie jest powiedziane ze ulokuje sie w morzach bo biorac pod uwagę pustynie na ziemi brakuje dużo wody. więc po podniesieniu temperatury zwiększy się parowanie i opady a teoretyczny nadmiar morze wypełnić aktualnie puste żyły wodne i sprawic że pustynie zakwitną. Z drugiej strony wiemy ze wody słodkiej jest coraz mniej co może się zmienic po stopnieniu lodowców i powrocie wody do obiegu.
Polak
rok temu
Co za brednie Hahahahahaha A co się stało z dziurą ozonową ?
zatroskany
rok temu
Mówjo ze Łogry lubjo cebule i ludzkie wątróbki.
trajlog
rok temu
a parę lat nie będzie tego świata więc nie ma co uciekać tak daleko w przyszłość
pele 10
rok temu
To sa glupoty naukowcy na uslugach wielkich koncernow i to samo jest z tym wirusem to po to by ludzi zastraszac a jesli chodzi o lody to one caly czas topnialy i beda topniec bo to naturalny zegar ziemi i my nie mamy zadnego wplywu na to natura sobie poradzi a oni to wykorzystuja do zastraszania pierdoly i tyle
wada
rok temu
Kompletna głupota. Lód ma większą objętość niż woda w stanie płynnym. Nagle pseudo naukowcy potrafią obliczyć dodatkową objętość wody, która zasili oceany (i morza) podnosząc ich poziom o ok. 5,0 ?!!! metrów. Skąd taka ilość lodu (przypominam, że roztapia się zarówno lód nad poziomem morza jaki ten pod jego poziomem, który ma większą objętość od wody płynnej). Powodzenia w kolejnych przeliczeniach.
Rty
rok temu
To bardzo nieznaczny wzrost poziomu wody,bardziej niebezpieczne jest zanieczyszczanie wód, lasów, pół. To że woda się podniesie o metr nie ma znacEnia. Polska straci trochę Żuław i przy ujściu Odry.
Stary
rok temu
Bajdy. Mieszkam w Świnoujściu od 55 lat. Żadnego wzrostu poziomu morza nie widać a byłbym za tym żeby trochę to nasze nudne wybrzeże poszarpało.
bELzhbez
pan bog
rok temu
haha 100 lat marzyciele 20 lat max i hollandia venecja i reszta bedzie pod woda..zapomnieli dodac ze efekt ciepla przyspiesza jesli bedzie przyspieszal..to z rok na rok bedzie wiecej wody ..chyba se jajaca robicie ze ziemia was dalej bedzie trzymac,,nie sadze ziemia juz robi plan jak was rozwalic..czlowiek to samodestrukcja i tyle musza umrzec zeby powstalo cos lepszego niz oni
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić