Z zimną krwią zabił w szkole 17 osób. Prawnicy mordercy mają prośbę

39

Adwokaci Nikolasa Cruza, który w 2018 roku zabił 17 osób w szkole w Parkland w USA, chcą, aby media nie miały wstępu na salę rozpraw. Uważają, że rozpowszechnianie informacji ma negatywny skutek na podejrzanego i może wpłynąć na rzetelność ławy przysięgłych.

Z zimną krwią zabił w szkole 17 osób. Prawnicy mordercy mają prośbę
Nikolas Cruz dokonał masakry w szkole w Parkland. (Getty Images)

Adwokaci Nikolasa Cruza, podejrzanego o spowodowanie masakry w szkole średniej na Florydzie, chcą, aby media i opinia publiczna zostały wykluczone ze wszystkich przesłuchań przedprocesowych. Argumentują, że prawo Cruza do bezstronnej ławy przysięgłych zostanie naruszone, jeśli pewne dowody będą ujawnione zbyt wcześnie.

Zabił 17 osób

David Wheeler, główny asystent obrońcy publicznego, powiedział sędziemu, że omawianie dowodów może doprowadzić do rozpowszechnienia nieprawdziwych informacji, które z kolei wpłyną na przebieg obrad ławy przysięgłych. Adwokat dodał, że opinia publiczna dokonała już nieodwracalnych szkód na wizerunku 22-latka.

Prokuratorzy i prawnicy mediów przekonują, że taki zakaz naruszyłby prawo Florydy. Dodają, że obrona będzie musiała żądać zakazu za każdym razem, gdy będą omawiane dowody, których ujawnienie zaszkodziłoby Cruzowi i rzetelności procesu.

Wszyscy sądzą, że będziemy mogli przyjrzeć się temu, co zrobił oskarżony, lub że mamy prawo do zapoznania się z dowodami jego zbrodni. To wcale nie o to chodzi. Chodzi o prawo opinii publicznej do nadzorowania wszystkich graczy w tym procesie - powiedziała Deanna Shullman, która reprezentuje media w tym ABC News, CBS, NBC, Fox News, CNN i kilka innych stacji.

Wcześniej do informacji publicznej dostały informacje m.in. o tym, że nastolatek przyznał się do winy. Adwokaci Cruza uważają, że miało to negatywny skutek i wpłynęło na przebieg czynności procesowych. Trudno się z tym jednak zgodzić - tuż po morderstwie Nikolas stał się bardzo popularny. Powstały jego fan kluby, a kobiety w różnym wieku pisały do niego listy z wyznaniami miłości. Niektóre media uznały go także za ofiarę całej sytuacji.

Do masakry w Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland doszło 14 lutego 2018 roku. Nikolas Cruz zastrzelił 17 osób i zranił 17 kolejnych. Chłopak jest niezrównoważony psychiczne, miał kłopoty w szkole i w domu. Przed zabójstwem dziwnie się zachowywał, bywał agresywny i interesował się bronią. Wielokrotnie groził swoim kolegom ze szkoły i bez powodu włączał alarm w szkole.

Zobacz także: Makabryczne odkrycie w Dolinie Śmierci w Chojniach. Tona ludzkich kości z czasów II wojny światowej
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić