Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Zamordowali 28 osób, ranili 40. Belgijska policja pokazuje zdjęcie

30

Bezwzględne napady, jakich w latach 80. XX wieku dokonywali "Zabójcy z Brabancji", to jedna z najbardziej krwawych kart kryminalnej historii Belgii. "Olbrzyma", "Zabójcy" i "Staruszka" nigdy nie złapano. 16 czerwca policja ujawniła zdjęcie, które być może przyczyni się do zamknięcia tej głośnej sprawy.

Poszukiwany przez belgijską prokuraturę mężczyzna, który może być kluczem do rozwiązania zagadki serii brutalnych napadów z lat 80. XX wieku
Poszukiwany przez belgijską prokuraturę mężczyzna, który może być kluczem do rozwiązania zagadki serii brutalnych napadów z lat 80. XX wieku

Na polecenie belgijskiego sądu ujawniono zdjęcie. Widać na nim stojącego w lesie niezidentyfikowanego mężczyznę, który trzyma broń. Fotografia została przesłana policji przez anonimowego nadawcę kilkadziesiąt lat temu. Teraz została upubliczniona. Śledczy apeluję o pomoc, liczą na przełom w sprawie.

"Zabójcy z Brabancji". Kim jest mężczyzna ze zdjęcie?

Brabancja to prowincja w środkowej Belgii. W latach 80. regionem tym wstrząsnęła seria brutalnych napadów. Pomiędzy 1982 a 1985 rokiem brutalny gang napadał na sklepy. W trakcie rabunków ginęli ludzie. W sumie życie straciło 28 osób, a 40 odniosło rany.

Kim jest mężczyzna ze zdjęcia? Policja poszukuje go w celu przesłuchania. Nie wiadomo, kim jest, udało się jednak zidentyfikować model trzymanej przez niego broni. To półautomatyczna strzelba SPAS-12 włoskiej produkcji.

Zobacz także: Zobacz też: Niepełnosprawny napadł na sklep. Broń trzymał nogami

Osoba, która przekazała zdjęcie, utrzymuje, że mężczyzna z fotografii jest bardzo istotny dla sprawy "Zabójców z Brabancji". Dotychczasowe próby jego zidentyfikowania spełzły na niczym – powiedział rzecznik belgijskiej prokuratury federalnej, Eric Van Duyse.

Głośna sprawa przedawni się w 2025 roku. Z tego powodu prokuratura po raz kolejny czyni starania, by dokonać w niej przełomu. Zdaniem rzecznika odkrycie tożsamości człowieka ze zdjęcia mogłoby stać się ważnym krokiem w kierunku rozwikłania tej zagadkowej sprawy.

Kim byli "Zabójcy z Brabancji"?

Jest wiele hipotez. Podejrzewa się, że gang miał wielu członków, ale jego trzon stanowiły trzy osoby, którym nadano pseudonimy "the Giant" (wysoki mężczyzna, który mógł być liderem grupy), "the Killer" (główny strzec) i "the Old Man" (mężczyzna w średnim wieku, który był kierowcą).

Niepowodzenie w ujęciu członków gangu doprowadziło do reform w belgijskiej policji. Do dziś nie wiadomo na pewno, kim byli przestępcy i co się z nimi stało. Ustalono, że jeden z nich najprawdopodobniej zginął podczas ostatniego z napadów. Jest też prawdopodobne, że domniemany lider grupy, "Olbrzym", był policjantem i członkiem jednostki specjalnej. Do udziału w napadach miał przyznać się niedługo przed śmiercią swojemu bratu. Zmarł 14 maja 2015 roku. O jego spowiedzi poinformowano 2 lata później.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić