Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Zamordowali 28 osób, ranili 40. Belgijska policja pokazuje zdjęcie

19
Podziel się

Bezwzględne napady, jakich w latach 80. XX wieku dokonywali "Zabójcy z Brabancji", to jedna z najbardziej krwawych kart kryminalnej historii Belgii. "Olbrzyma", "Zabójcy" i "Staruszka" nigdy nie złapano. 16 czerwca policja ujawniła zdjęcie, które być może przyczyni się do zamknięcia tej głośnej sprawy.

Poszukiwany przez belgijską prokuraturę mężczyzna, który może być kluczem do rozwiązania zagadki serii brutalnych napadów z lat 80. XX wieku
Poszukiwany przez belgijską prokuraturę mężczyzna, który może być kluczem do rozwiązania zagadki serii brutalnych napadów z lat 80. XX wieku

Na polecenie belgijskiego sądu ujawniono zdjęcie. Widać na nim stojącego w lesie niezidentyfikowanego mężczyznę, który trzyma broń. Fotografia została przesłana policji przez anonimowego nadawcę kilkadziesiąt lat temu. Teraz została upubliczniona. Śledczy apeluję o pomoc, liczą na przełom w sprawie.

"Zabójcy z Brabancji". Kim jest mężczyzna ze zdjęcie?

Brabancja to prowincja w środkowej Belgii. W latach 80. regionem tym wstrząsnęła seria brutalnych napadów. Pomiędzy 1982 a 1985 rokiem brutalny gang napadał na sklepy. W trakcie rabunków ginęli ludzie. W sumie życie straciło 28 osób, a 40 odniosło rany.

Kim jest mężczyzna ze zdjęcia? Policja poszukuje go w celu przesłuchania. Nie wiadomo, kim jest, udało się jednak zidentyfikować model trzymanej przez niego broni. To półautomatyczna strzelba SPAS-12 włoskiej produkcji.

Zobacz także: Zobacz też: Niepełnosprawny napadł na sklep. Broń trzymał nogami

Osoba, która przekazała zdjęcie, utrzymuje, że mężczyzna z fotografii jest bardzo istotny dla sprawy "Zabójców z Brabancji". Dotychczasowe próby jego zidentyfikowania spełzły na niczym – powiedział rzecznik belgijskiej prokuratury federalnej, Eric Van Duyse.

Głośna sprawa przedawni się w 2025 roku. Z tego powodu prokuratura po raz kolejny czyni starania, by dokonać w niej przełomu. Zdaniem rzecznika odkrycie tożsamości człowieka ze zdjęcia mogłoby stać się ważnym krokiem w kierunku rozwikłania tej zagadkowej sprawy.

Kim byli "Zabójcy z Brabancji"?

Jest wiele hipotez. Podejrzewa się, że gang miał wielu członków, ale jego trzon stanowiły trzy osoby, którym nadano pseudonimy "the Giant" (wysoki mężczyzna, który mógł być liderem grupy), "the Killer" (główny strzec) i "the Old Man" (mężczyzna w średnim wieku, który był kierowcą).

Niepowodzenie w ujęciu członków gangu doprowadziło do reform w belgijskiej policji. Do dziś nie wiadomo na pewno, kim byli przestępcy i co się z nimi stało. Ustalono, że jeden z nich najprawdopodobniej zginął podczas ostatniego z napadów. Jest też prawdopodobne, że domniemany lider grupy, "Olbrzym", był policjantem i członkiem jednostki specjalnej. Do udziału w napadach miał przyznać się niedługo przed śmiercią swojemu bratu. Zmarł 14 maja 2015 roku. O jego spowiedzi poinformowano 2 lata później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(19)
franz
2 lata temu
to Krzysztof Jarzyna ze Szczecina
Bxjc
2 lata temu
A widzę, że oni też mają taką genialną policję jak my... Zdjęcie dostali kilkadziesiąt lat temu a nie dawno je ujawnili, no brawo brawo....
poirot
2 lata temu
iście belgijskie poczucie humoru
Mariusz
2 lata temu
Niech poproszą naszego byłego ministra - szpenia od wyjaśniania katastrof. Podobno w Egipcie znaleziono mumię faraona z przed kilku tysięcy lat, nikt nie mógł ustalić jej danych i jak nasz fachowiec ją przesłuchał to się przyznała, że jest Ramzesem XXIII.
Jagoda
2 lata temu
Gdzie jest ten były premier Di Rupo ? Teraz niech się wypowiada , do bólu .
Ja1
2 lata temu
Przecież to Sebastian Vetel🤭
ewa
2 lata temu
Stawiam na służby
podroznik
2 lata temu
NAjbardziej krwawa karta kryminalnej historii Belgii jest to co zrobili w Kongo w latach 60-tych.
luzak
2 lata temu
mogli jeszcze dłużej zwlekać z opublikowaniem tego zdj.
cosidziejesie
2 lata temu
To Samuel L. Jackson z Pulp Fiction
Janusz
2 lata temu
Mieli zdjęcie przez kilkadziesiąt lat i ujawniają je teraz. No gratulacje. A zidentyfikowanie modelu strzelby, to żadne osiągnięcie. Sam rozpoznałem, a ekspertem nie jestem. Jeśli tej strzelby używali podczas napadów, to powinno dać policji trop już wtedy, bo model jest produkowany od 1979, więc w 82 jeszcze był w Belgii rzadkością.
Observer
2 lata temu
To Chuck Norris
Rambol
2 lata temu
Ale sobie spomnieli. Zdj z jakiegoś filmu pewnie Rambo. A skąd maja zdj to wiedzą kto pozowal do niego. Gość może już nie żyć sporo lat upłynęło. Czekali aż kipnie to pokazali zdj żeby ich nie zastrzelił ha ha
core
2 lata temu
Giant nadwyzka....nie wysoki Killer strzelec. .... zabujca Old Man stary czlowiek nie w srednim wieku...,,
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić