​Zapadlisko pod Olkuszem się powiększa. Ma już 40 metrów głębokości

13

Zapadlisko w Bolesławiu pod Olkuszem (woj. małopolskie) po raz kolejny się powiększyło i obecnie ma głębokość aż 40 metrów. W pobliżu zapadliska znajdują się domy.

​Zapadlisko pod Olkuszem się powiększa. Ma już 40 metrów głębokości
Zapadlisko powstało pod Olkuszem. (Facebook, Franciszek Rozmus)

Zapadlisko powstało na początku stycznia w Bolesławiu pod Olkuszem. Zgłosił to mężczyzna mieszkający w pobliżu. Zaniepokoił się, ponieważ powiększającą się dziura znajduje się zaledwie 200-300 metrów od zabudowań.

Zapadlisko w pobliżu domów

Służby przybyłe na miejsce zabezpieczyły teren zapadliska, a okolicę zbadano za pomocą specjalistycznego sprzętu. Według prof. Mariusza Czopa z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zapadlisko jest bardzo niebezpieczne.

Obszar zapadliska stale się powiększa. Początkowo ustalono, że ma około 60-70 m średnicy i 12 m głębokości. Obecnie są to znacznie większe liczby.

Dwa tygodnie temu jego głębokość wynosiła 15 metrów, a obecnie jest to już co najmniej 40 metrów. Także średnica zapadliska wzrosła z około 60-70 m do nawet ponad 100 m. Miejsca, z których robiono fotografie 2 tygodnie temu, są obecnie w tym potężnym leju. Sposób w jaki to zapadlisko się rozwija, potwierdza teorię, że o jego powstaniu, czy też właściwie reaktywacji w miejscu gdzie powstało 40 lat temu, decydujące znaczenie ma woda - powiedział dla rmf24 prof. Czop.

Profesor powiedział, że na powstanie zapadlisk ma wiele czynników m.in. oddziaływanie wody. Proces taki trudno jest opanować i trudno jest oszacować czy takie dziury nie pojawia się ponownie w okolicy. Podobne zapadlisko powstało 2021 roku na terenie ogródków działkowych w Trzebini. Dziura została zasypana.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Konflikt Rosja-Ukraina. We wsi na linii ostrzału pozostała garstka mieszkańców
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić