Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Zaskakujący efekt epidemii koronawirusa w Hiszpanii. Coraz mniej imigrantów

115

Epidemia koronawirusa w Hiszpanii przyniosła niespodziewany skutek. Zmalała liczba imigrantów ubiegających się o azyl. W ostatnich miesiącach było ich niewiele ponad 100.

Zaskakujący efekt epidemii koronawirusa w Hiszpanii. Coraz mniej imigrantów
Zaskakujący efekt epidemii koronawirusa w Hiszpanii. Coraz mniej imigrantów (Getty Images)

Jeszcze w styczniu i lutym imigrantów było bardzo wielu. Do marca wpłynęło niemal 40 tys. wniosków. Przez kolejne dwa miesiące liczba ta zmalała do 130.

W kwietniu i maju, czyli miesiącach obowiązywania stanu zagrożenia alarmowego, wnioski o azyl złożyło zaledwie 130 osób - poinformował Urząd Azylu i Uchodźstwa (OAR).

Dane zostały potwierdzone przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia. Według oficjalnego oświadczenia w styczniu do Hiszpanii przybyło najwięcej osób – 14,6 tys. Natomiast w kwietniu zarejestrowano tylko 58 obcokrajowców.

Zobacz także: Krokodyl nilowy na wolności. Gad sieje postrach w Hiszpanii

Od lat trwa walka z nielegalnymi imigrantami. W 2019 roku Hiszpania wprowadziła szereg nowych rozwiązań mających na celu powstrzymanie obcokrajowców. Zaczęto m.in. współpracować ze służbami granicznymi afrykańskich państw, a także odsyłać część imigrantów do ich państw.

W trakcie epidemii niektórzy imigranci próbowali nielegalnie wrócić. Panika spowodowana koronawirusem i gwałtowny wzrost liczby zakażonych sprawił, że obcokrajowcy zaczęli uciekać. Mieszkańcy Maroka i Algierii nie wahali się płacić po kilka tysięcy euro za podróż do ojczyzny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić