Zaskakujący pomysł wrocławskiej uczelni. Studenci mają stoły i krzesła z kartonu

3

Nowocześnie, ekologicznie i pomysłowo, ale czy również wygodnie? Na jednej z wrocławskich uczelni studenci mają zajęcia w sali wyposażonej w stoły i krzesła wykonane z... kartonu. Skąd ten pomysł? — To skłania do refleksji nad wspólnymi zasobami — wyjaśniają przedstawiciele Wyższej Szkoły Bankowej Merito.

Zaskakujący pomysł wrocławskiej uczelni. Studenci mają stoły i krzesła z kartonu
Nietypowe meble pojawiły się na jednej z wrocławskich uczelni (Agencja Wyborcza.pl, Krzysztof Ćwik)

Przedstawiciele Wyższej Szkoły Bankowej Merito we Wrocławiu wpadli na nietypowy pomysł. W jednej z sal pojawiło się niecodzienne, przykuwające wzrok umeblowanie. Stoły i krzesła, z których korzystają studenci oraz wykładowcy, zostały wykonane... z kartonu.

Nie, to nie żart. Według wrocławskiej ''Gazety Wyborczej'', meble w 80 proc. wykonane są z włókien pochodzących z recyklingu, natomiast pozostałe 20 proc. pochodzi z lasów, w których prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna.

Meble można w 100 proc. poddać recyklingowi. Mogliśmy je zaimpregnować, bo jest taka możliwość, ale zależało nam, aby były ekologiczne - poinformowała cytowana przez ''GW'' Katarzyna Saranek, rzeczniczka WSB Merito we Wrocławiu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chwalą Mentzena po występie w Sejmie. "Przebojem wchodzi nowe pokolenie"

Jest pomysłowo, interesująco i innowacyjnie. A jak nowe rozwiązanie sprawdza się w praktyce?

Meble z kartonu są wygodne

Patrząc na meble wykonane z kartonu, można odnieść wrażenie, że to tylko atrapy, a na krzesłach lepiej nie siadać, bo natychmiast ulegną zniszczeniu i nieszczęsny użytkownik wyląduje na podłodze. Okazuje się jednak, że - wbrew pozorom - meble są trwałe, a nawet - jak twierdzą ci, którzy z nich korzystali - całkiem wygodne.

Oczywiście wyjątkowe meble wymagają wyjątkowego traktowania. Nie można przy nich jeść ani pić, trzeba też uważać, żeby ich nie zabrudzić i nie popisać.

Ale to jest właśnie ten aspekt, który skłania do refleksji nad wspólnymi zasobami, które na świecie występują w określonych warunkach, a często też tworzą specyficzne warunki, do których musimy się dostosować - tłumaczy rzeczniczka uczelni.

Meble z kartonu pojawiły się w sali pod koniec września. Czy dotrwają do końca roku akademickiego? Czas pokaże. Na razie są w bardzo dobrym stanie, choć korzystają z nich setki studentów. Na wypadek, gdyby ktoś zapomniał, jak należy się obchodzić z nietypowymi meblami, w sali powieszono specjalny regulamin użytkowania.

Studenci i wykładowcy doceniają nieszablonowy wystrój sali. Jeśli eksperyment się powiedzie, może się okazać, że meble z kartonu wkrótce zobaczymy również w innych miejscach.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić