aktualizacja 

Zełenski jest gotów spotkać się z Putinem. O tym będzie rozmawiać

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że rozmowy pomiędzy Ukrainą a Rosją "na pewno się odbędą", ale nie wie w jakim formacie. Przyznał, że mógłby się spotkać z Władimirem Putinem.

Zełenski jest gotów spotkać się z Putinem. O tym będzie rozmawiać
Wołodymyr Zełenski jest gotów do spotkania z Putinem (PAP)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił w sobotę wywiadu ukraińskiej stacji ICTV. Podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się m.in. do kwestii bezpośredniego spotkania z Władimirem Putinem. Jak powiedział prezydent Ukrainy, jest to możliwe, ale nawet sam fakt rozmów, będzie zależeć od zachowania Rosji.

Ważny jest termin i trzy kwestie

Jak przyznał, od spotkania z Putinem oczekuje rozwiązanie tylko trzech pytań. Chciały rozmawiać o kwestii wymiany jeńców, deokupacji ukraińskich terenów i pokoju, czyli o zatrzymaniu wojny. "To cała agenda" - mówi Zełenski.

Zełenski podkreślił, że Ukraina chce zwrotu terytoriów i zakończenia wojny. Dodał, że rozmowa między Ukrainą a Rosją "będzie na pewno". W tej chwili jednak nikt nie wie, w jakim formacie – z pośrednikami, bez pośredników, na szczeblu prezydentów, czy w szerokim kręgu.

Rozmowa z Putinem zależy od zachowania Rosji

Osobno, jego zdaniem, powinna odbyć się dwustronna rozmowa z prezydentem Federacji Rosyjskiej. Czy do niej dojdzie? Dużo będzie zależeć m.in. od zachowania Rosji na okupowanych terytoriach oraz z obrońcami Azowstalu.

Zełenski dodał, że "pewne rzeczy zmieniła Bucza". W tym mieście pod Kijowem przez miesiąc okupacji rosyjskiej doszło do mordów na ludności cywilnej.

Zobacz także: Ukraińscy jeńcy z Azowstalu pilnowani w szpitalu przez żołnierzy. Rosja publikuje nagranie
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić