Zgrzyt w koalicji rządzącej? Ważny polityk ma odmienne zdanie

100

Premier Donald Tusk oświadczył, że w najbliższych dniach do Sejmu trafi projekt o legalnej i bezpiecznej aborcji do 12. tygodnia. Projekt napotyka jednak opór polityków PSL, a swój sprzeciw otwarcie wyraził marszałek senior, Marek Sawicki.

Zgrzyt w koalicji rządzącej? Ważny polityk ma odmienne zdanie
Marek Sawicki (FORUM, Tomasz Kubiak)

Podczas środowej konferencji prasowej premier Donald Tusk poinformował o najbliższych planach rządu. Jednym z nich ma być złożenie do Sejmu projektu zezwalającego na legalną i bezpieczną aborcję do 12. tygodnia.

Wiele wskazuje jednak na to, że znalezienie większości parlamentarnej dla tego projektu może być bardzo trudne. Projekt jest negatywnie oceniany m.in. przez niektórych posłów PSL.

Zdecydowany głos w tej sprawie zabrał marszałek senior, Marek Sawicki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Marek Sawicki

Poseł przeciwny projektowi ws. aborcji. "Nie mam zamiaru zmieniać swoich poglądów"

Poseł, zapytany przez Polską Agencję Prasową o opinię w tej sprawie, zapewnił, że będzie przeciwny temu projektowi. W jego ocenie, jest on niezgodny z poglądami, które wyznaje:

Nieprzerwanie mówię o tym od 30 lat i pod wpływem - że tak powiem - bieżącej mody nie mam zamiaru zmieniać swoich poglądów - twierdzi Sawicki.

Poseł poinformował, że nie wie, jaki stosunek w tej sprawie będzie miała jego formacja polityczna. Z jego informacji wynika jednak, że istnieje spora grupa parlamentarzystów, którzy nie poprą tego rozwiązania. Nie wie także, kto zdecyduje się na poparcie projektu legalnej aborcji do 12. tygodnia, ale uważa, że "kilka osób się znajdzie", bo w PSL znajdują się osoby "o zróżnicowanych poglądach".

W ocenie Marka Sawickiego rządowy projekt w kwestii aborcji nie ma szans na uchwalenie przez Sejm. Dodał także, że ta kwestia nie była konsultowana z kierownictwem Polskiego Stronnictwa Ludowego. W jego opinii nie było to konieczne, bo nie jest to inicjatywa rządowa.

Na dowolność w kwestii głosowania nad projektem legalnej aborcji do 12. tygodnia wskazuje także szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapewnia, że w tym temacie nie będzie dyscypliny partyjnej:

Szliśmy z innym programem jako Trzecia Droga, jako PSL. Po pierwsze mamy wolność w sprawach światopoglądowych i w PSL to jest święta zasada (...) W tych sprawach nie obowiązuje dyscyplina i dyscyplina nie będzie obowiązywać - twierdzi.
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić