Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|
aktualizacja

Zmarł "pierwszy cyborg w historii". Dr Peter Scott-Morgan miał 64 lata

52
Podziel się:

Zmarł dr Peter Scott-Morgan. Naukowiec nazywany "pierwszym cyborgiem w historii" miał 64 lata. Mężczyzna chorował na stwardnienie zanikowe boczne. By przedłużyć sobie życie, przed laty postanowił zamienić się w "najbardziej zaawansowany cyberorganizm w historii".

Zmarł "pierwszy cyborg w historii". Dr Peter Scott-Morgan miał 64 lata
Zmarł dr Peter Scott-Morgan (Twitter)

O śmierci dr. Petera Scotta-Morgana poinformowano w środę 15 czerwca na jego koncie na Twitterze. Z opublikowanego w portalu społecznościowym oświadczenia wynika, że 64-latek odszedł w otoczeniu swojej rodziny i najbliższych mu osób.

Był niesamowicie dumny z was wszystkich, którzy wspieraliście jego oraz wizję zmiany sposobu, w jaki ludzie postrzegają niepełnosprawność - napisano w poruszającym poście.

"Pierwszy cyborg w historii" nie żyje

U dr. Petera Scotta-Morgana zdiagnozowano stwardnienie zanikowe boczne w 2017 roku. Lekarze prognozowali wówczas, że pozostały mu około 2 lata życia. Ekspert w dziedzinie robotyki nie porzucił nadziei i postanowił przedłużyć swój żywot z pomocą technologii. Przeszedł szereg operacji, które zmieniły sposób działania jego organizmu.

Naukowcowi zainstalowano m.in. urządzenie do dostarczania składników odżywczych bezpośrednio do żołądka, mężczyzna korzystał także z cewnika i worka kolostomicznego. Oprócz tego dr Scott-Morgan był podłączony do urządzenia, które wysyłało powietrze prosto do jego tchawicy. Sprzęt był przechowywany w wózku inwalidzkim, który został zintegrowany z jego ciałem.

Dr Scott-Morgan opracował także realistyczny awatar, który przedstawiał jego emocje, gdy mięśnie twarzy naukowca zanikły. Korzystał również z syntezatora mowy z nagranym własnym głosem do porozumiewania się ze światem. Naukowiec używał nawet technologii śledzenia wzroku, dzięki czemu samymi oczami mógł sterować wieloma komputerami jednocześnie.

Chciałem na nowo odkryć dla wszystkich, co to znaczy być uwięzionym we własnym ciele. Nie chodzi tylko o moją chorobę. Chodzi o jakąkolwiek niepełnosprawność, czy to z powodu wypadku, choroby, genetyki, czy nawet po prostu starości lub demencji. Ale ostatecznie chodzi o uwolnienie wszystkich na ziemi - powiedział niegdyś dr Scott-Morgan.
Zobacz także: Przełomowa operacja z zastosowaniem robota
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
polskie media...
2 miesiące temu
wylączyli możlwość komentowania niby żeby chronić was przed ruską propagandą a prawda jest taka że pod płaszczykiem "pomocy" ukrywają przed Polakami udział Polski w wojnie z Rosją. Rosjanie uważają przekazanie czołgów za udział w wojnie, za rok Polska jest następna i to chcą przed Wami ukryć i jeszcze powciskać jakieś kredyty!
Lilek
3 miesiące temu
Znacznie życia sobie nie przedłużył choroby nie cofnol i był uwięziony we własnym ciele do końca. Tylko Bóg go mógł uwolnić i tak się stało. Sztuczna inteligencja to pić na wodę. To się nie uda gady
GupiO2
3 miesiące temu
Cyborg to by był gdyby mógł kontrolować elementy elektro-mechaniczne. Bo inaczej to Wujek Janek ze śrubami w nodze też jest cyborgiem.
soo
3 miesiące temu
mędrcy ... wyjaśnijcie w jaki sposób rozniosło się na kuli ziemskiej ,,koło,, , kto ustawił głazy ,,geometrycznie,, na głazie ważące po 50 ton
Cezary
3 miesiące temu
Straszne doprowadzić się do takiego stanu. Umrzeć też trzeba z godnością.
WESTWORLD
3 miesiące temu
fajny serial.. niby sicnce fiction hehe
WESTWORLD
3 miesiące temu
fajny serial.. niby sicnce fiction hehe
wiedza nie bo...
3 miesiące temu
Dzieci gimbazy Kyb dobrze pisze - najprościej: S. Hawking, dalej - "cyber eye" i podobne - stos np. dla ludzi po udarach, mini respiratory domowe. Grrr... żeby mówić o cyborgu musiałby to mieć w sobie, a nie na wózku...
CICADA3301
3 miesiące temu
TAK TAK PRÓŻNOŚĆ BYCIA BOGIEM ! CHOROBA PSYCHICZNA NOWOLUDZI TAK JAK 57 PŁCI . WOJNA BY SIĘ IM PRZYDAŁA BO ZA TĄ KASĘ PRZEŻYŁOBY MIASTO W AFRYCE
🤣 🤣 🤣 🤣 �...
3 miesiące temu
Z tym tytułem to już przeszliście samych siebie. Te urządzenia istnieją od lat i może mieć je każdy kto tego potrzebuje
taka prawda
3 miesiące temu
Czekam na skuteczny lek na depresję. Choć już czuję się jak robot, wyprana z emocji. Zaletą jest to, że praktycznie nie czuję zmęczenia i pracuję za dwóch.
brawo
3 miesiące temu
jako naukowiec coś sprawdzał na sobie, a nie innym "daradzał"
Ciekawy
3 miesiące temu
Jak to o was świadczy? Umiecie przeczytać 2 pierwsze zdania i nic więcej. Zapewne każdy z waszych pacjentów miał awatara i kompy sterowane oczami?
Młody
3 miesiące temu
Nadszedł niestety nieunikniony reset
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić