Aldona Brauła
Aldona Brauła| 
aktualizacja 

Zmarła Carolyn Donham. Przez nią doszło do głośnego morderstwa

14

Carolyn Bryant Donham, której oskarżenie doprowadziło do brutalnego zamordowania czarnoskórego Emmetta Tilla, zmarła w swoim domu w Luizjanie. W 1955 roku kobieta zmyśliła historię, która doprowadziła do zlinczowania nastolatka. Nigdy nie poniosła żadnych konsekwencji.

Zmarła Carolyn Donham. Przez nią doszło do głośnego morderstwa
Emmet Till i Carolyn Bryant (YouTube)

Carolyn Bryant Donham zmarła w Luizjanie. Biuro koronera z parafii Calcasieu przekazało CNN, że kobieta miała 88 lat i ostatnie chwile spędziła w swoim domu w Westlake.

Carolyn Bryant Donham nie żyje

Malik Shabazz z Black Lawyers for Justice wydał w czwartek oświadczenie w tej sprawie. Napisał w nim, że Donham pozostawia po sobie dziedzictwo "nieuczciwości i niesprawiedliwości".

Śmierć Carolyn Bryant kończy bolesny rozdział dla rodziny Emmetta Tilla i dla Czarnych w Ameryce. Tragiczną częścią śmierci Bryant było to, że nigdy nie została pociągnięta do odpowiedzialności za swoją rolę w śmierci młodego Emmetta Tilla – czytamy w oświadczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemniczy materiał w Egipcie. Przełom ws. piramidy Cheopsa?

Emmet Till pochodził z Chicago i uczęszczał do szkoły, w której obowiązywała segregacja rasowa. Mimo to chłopak nie doświadczał na co dzień rasizmu i zachowywał się dość swobodnie. W sierpniu 1955 roku przyjechał na wakacje do rodziny z Missisipi.

14-latek nie spodziewał się, że ludzie z Południa nie będą do niego nastawieni w ten sam sposób co mieszkańcy Północy. Prawdopodobnie sprowokowany przez kolegów zaczepił Carolyn Bryant, która była ekspedientką w sklepie. Miał do niej powiedzieć "Bye, baby" ("Pa, kochanie") i zagwizdać.

Kilka dni później mąż ekspedientki Roy Bryant z przyrodnim bratem J.W. Milamem wtargnęli do domu ciotecznego dziadka Tilla. Wyciągnęli chłopca z łóżka i brutalnie go pobili, całkowicie zniekształcając mu twarz. Wyłupili mu oko, a później zawieźli nad rzekę. Tam strzelili nastolatkowi w głowę.

Śmierć nastolatka wywołała ogromne poruszenie w społeczeństwie. Na jego pogrzebie zgromadziło się ponad 50 tys. osób. Mamie Bradley, czyli matka Emmeta, otworzyła trumnę w trakcie uroczystości, aby wszyscy mogli zobaczyć brutalność morderstwa.

Mordercy zostali uniewinnieni przez ławę przysięgłych, która składała się tylko z białych osób. Na sali sądowej Carolyn Bryant opowiedziała historię jakoby 14-latek miał z nią flirtować i jej grozić. Dopiero 62 lata później przyznała, że wszystko zmyśliła.

Zabójcy oraz Carolyn nie ponieśli nigdy żadnych konsekwencji. Milam i Bryant w wywiadzie dla magazynu Look z 1956 roku przyznali się do winy. Opisali szczegółowo porwanie i morderstwo. Dostali za to 4 tys. dolarów (dziś około 43 tys. dolarów).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić