Żołnierze brytyjscy w ciągu weekendu opuszczą Ukrainę. Apel do obywateli

Wiceminister obrony James Heappey, poinformował w sobotę, 12 lutego, że Wielka Brytania wycofa w ten weekend wszystkich swoich żołnierzy znajdujących się na Ukrainie. Zaapelował też do Brytyjczyków przebywających w tym kraju mówiąc, że "powinni wyjechać, póki jeszcze mają taką możliwość".

Żołnierze brytyjscy w ciągu weekendu opuszczą Ukrainę. Apel do obywateli
Warszawa, 10.02.2022. Samolot z 350 brytyjskimi żołnierzami z 45. Komanda Piechoty Morskie (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Na Ukrainie przebywa około 130 brytyjskich żołnierzy. Około stu jest tam w ramach operacji Orbital, czyli stałego programu pomocy w szkoleniu ukraińskiej armii. Trzydziestu zostało wysłanych na Ukrainę w styczniu do przeszkolenia tamtejszych żołnierzy w zakresie obsługi przekazanych przez Wielką Brytanię wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Wszyscy oni zostaną wycofani. Nie będzie żadnych brytyjskich wojsk na Ukrainie, jeśli dojdzie tam do konfliktu. Będą oni wyjeżdżać w ciągu weekendu - powiedział w sobotę Heappey w rozmowie z BBC.

Jak poinformował, brytyjski rząd, jest "teraz pewien, że systemy artyleryjskie, systemy rakietowe i samoloty bojowe, które są zgromadzone, pozwoliłyby Rosji na rozpoczęcie bez uprzedzenia ataku na Ukrainę". Na tej podstawie zaapelował do brytyjskich obywateli:

Naszym obowiązkiem jest przekazanie obywatelom brytyjskim naszej opinii, że powinni natychmiast opuścić ten kraj, dopóki komercyjne środki transportu są nadal dostępne - powiedział wiceminister obrony.

W piątek wieczorem brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało przebywających na Ukrainie obywateli brytyjskich, by natychmiast ją opuścili, gdyż w razie rosyjskiej inwazji siły zbrojne nie będą w stanie przeprowadzić ewakuacji.

Będzie duża różnica między tym, co ludzie mogli zobaczyć na ekranach telewizorów w Afganistanie w lecie, a tym, co może się wydarzyć w ciągu najbliższego tygodnia lub więcej. Royal Air Force nie będzie w stanie latać i zabierać ludzi, więc muszą wyjechać już teraz z wykorzystaniem komercyjnych środków transportu lub wyjechać z Ukrainy do sąsiedniego kraju - mówił James Heappey.
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić