aktualizacja 

Masz kleszcze w ogrodzie? Banalny test szybko pomoże to stwierdzić

3

Ze względu na łagodną zimę w obecnym sezonie mamy prawdziwy wysyp kleszczy. Pajęczaki najczęściej możemy spotkać w lasach i terenach roślinnych, ale zdarza się, że mogą też pojawić się w naszym ogrodzie. Jak sprawdzić, czy nasza posesja jest wolna od tych uciążliwych i niebezpiecznych stworzeń? Wystarczy zrobić prosty test, zwany "testem ręcznika".

Masz kleszcze w ogrodzie? Banalny test szybko pomoże to stwierdzić
Aby sprawdzić, czy kleszcze są obecne w naszym ogrodzie, wystarczy zrobić "test ręcznika" (Pexels, Pixabay)

Łagodne zimy sprawiają, że z roku na rok kleszczy jest coraz więcej. Są nie tylko uciążliwe, ale mogą być również bardzo niebezpieczne. Pajęczaki przenoszą wiele chorób, jak babeszjoza, borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego warto się przed nimi chronić i regularnie sprawdzać, czy nie opanowały naszego ogrodu.

Aby zabezpieczyć się przed kleszczami, możemy np. zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty. Po każdym spacerze na łonie natury, powinniśmy również dokładnie się obejrzeć, sprawdzić nasze ubranie, a także wrażliwe miejsca na ciele, takie jaki zagłębienia pod kolanami, okolice brzucha i piersi, zgięcia stawów, a także pachwiny.

Pajęczaki najczęściej bytują w niskich trawach, zaroślach i krzewach, które nie przekraczają 150 cm. Wybierają miejsca zacienione i te, gdzie panuje wilgoć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?

Jak sprawdzić, czy kleszcze pojawiły się w naszym ogrodzie? Wystarczy prosty test

Kleszcze mogą również pojawić się w naszych ogrodach, co stanowi zagrożenie nie tylko dla nas, ale także dla zwierząt domowych. Aby sprawdzić, czy pajęczaki nie zadomowiły się na naszej posesji, warto zrobić "test ręcznika".

Wystarczy nałożyć biały ręcznik – z froty lub innego miękkiego materiału – na kija od mopa i przejechać nim po trawie.

Gdy na tkaninie zobaczymy pajęczaki, lepiej szybko się ich pozbądźmy. Na początku możemy wypróbować naturalne metody, a jeśli to nie poskutkuje, warto rozważyć zastosowanie preparatów chemicznych.

Aby przygotować domowy oprysk, należy 200 ml wody wymieszać z 200 ml octu jabłkowego, dwiema łyżkami alkoholu i 20 kroplami olejku z drzewa herbacianego. Następnie takim preparatem trzeba spryskać ogród w miejscach, gdzie pojawiły się kleszcze.

Autor: PAA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić