Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Emerytura za urodzenie dzieci. Komu przysługuje dodatkowe 1338 zł?

45
Podziel się:

"Mama 4 plus" to świadczenie uzupełniające, które zakłada emeryturę za urodzenie dzieci. Program ma gwarantować finansowe wsparcie tym osobom, które poświęciły się wychowywaniu pociech, rezygnując z pracy zawodowej. Kto może liczyć na to świadczenie?

Emerytura za urodzenie dzieci. Komu przysługuje dodatkowe 1338 zł?
Emerytura za urodzenie dzieci. Komu przysługuje dodatkowe 1338 zł? (Unsplash.com)

Wielu kobietom trudno jest pogodzić wychowywanie dzieci z pracą zawodową. Dlatego matki decydują się na pozostanie w domach i sprawowanie opieki nad pociechami, rezygnując z kariery. To przekłada się na wysokość ich emerytury w przyszłości, gdyż takie osoby nie odprowadzają składek do ZUS.

Rząd postanowił wyjść z inicjatywą i wprowadził program "Mama 4 plus". Jego założenie jest proste. Ma on pomóc tym kobietom, które zrezygnowały z życia zawodowego na rzecz wychowywania dzieci.

Emerytura za urodzenie dzieci. Komu przysługuje dodatkowe 1338 zł?

Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym z 31 stycznia 2019 roku stanowi, że na dodatkowe środki można liczyć po spełnieniu określonych warunków. Mowa o osobie, która urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci. Warto podkreślić, że nie muszą to być dzieci biologiczne.

Ustawodawca przewidział, że prawo do emerytury za urodzenie dzieci przysługuje też w przypadku adoptowanych pociech, a także po wychowywaniu dzieci współmałżonka z innego związku bądź dzieci przyjętych w ramach rodziny zastępczej.

Co ciekawe, emeryturę za urodzenie dzieci mogą też otrzymać ojcowie. Dzieje się tak w przypadku, gdy dojdzie do śmierci matki dzieci albo też kiedy porzuci ona rodzinę bądź zaprzestanie wychowania pociech.

Świadczenie "Mama 4 plus" przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat, w przypadku mężczyzn - 65 lat. Świadczenie dotyczy osób, które nie posiadają niezbędnych do życia środków oraz źródła dochodu, nie zostało im przyznane prawo do emerytury albo otrzymują emeryturę poniżej minimalnej kwoty.

Aby otrzymać pieniądze w ramach "Mama 4 plus", należy złożyć odpowiedni wniosek i dokumenty. Obsługą programu zajmuje się ZUS lub KRUS.

Łukasz Kuczera, dziennikarz Wirtualnej Polski

Zobacz także: Koszmarny wypadek w Gliwicach. 15-latka wbiegła pod rozpędzone auto
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
Nana
2 miesiące temu
Większej bzdury w życiu nie słyszałam, jeśli tak to co z tymi które urodziły trzech lub dwoje , to ma być sprawiedliwość.Dlaczego śmieciówki nie są liczone do emerytury, a mam ich przepracowane 15 lat , i gdzie tu prawo i gdzie sprawiedliwość
Bogna z Malop...
2 miesiące temu
Urodziłam 4 dzieci pracując 41 lat więc źle że pracowałam a moje dzieci musiały płatać się po obcych nianiach żebym miała włożyć coś do gara żebyśmy nie pozdychali z głodu to jest ta Polska Sprawiedliwość Nikt tym matkom które nie pracowały nie kazał siedzieć w cieplutkim domu A ja czy deszcz czy mróz zadowalam z wywieszonym jęzorem zas
Mama pracując...
2 miesiące temu
Piszecie bzdury. To nie jest dodatkowa emerytura!! Proszę pisać rzetelnie!!
prościej
2 miesiące temu
Taka emerytura powinna być w formie odpisu podatkowego dla jej pracujących dzieci. Do 400 zł miesięcznie każde dziecko może sobie odpisać od podatku, jeśli przekaże te pieniądze mamie. Wtedy rodzicom zależało by ich dzieci się wykształciły i pracowały :)
Janina
2 miesiące temu
A co to za wychowanie do którego roku życia? Matka rodząc np. mając 20lat wychowuje dziecko do 40 roku życia? Chore to pomysły.
Podatnik
2 miesiące temu
Emerytura za "jezdem madkom 24/H". Brawo PiS. Już wygraliście kolejne wybory.
Ania
2 miesiące temu
Gdzie się podział mój komentarz
Jokoona
2 miesiące temu
Jakie dodatkowe?Dostaną kasę matki,które nie pracowały,te pracujące nie dostaną nic
Maria
2 miesiące temu
Za wychowanie dzieci!? bo nie mogła pracować ja wychowałam siódemke i płaciłam składkito były lata 80 te nie było łatwo to teraz mnie ukarano bo nie należy mi się nic ...bo potrafiłam za...ć na polu chować dzieci i płacić składki
emeryt
2 miesiące temu
enerytura jest za prace rodzice od dzieci moga zadac alimentow zastepowanoe rodzicow i dzieci to za duzo
KurWiszon
2 miesiące temu
Brakuje mi najważniejszego info, mianowicie tego że R▫O▫K▫S▫A wznowiła działanie ale pod inną nazwą P▫U▫K▫A▫C▫Z▫U mimo wszystko babeczki pozostały te same a nawet lepsze.
Podsumowanie ...
2 miesiące temu
Rozdawnictwo + dług państwowy + bieda i inflacja+ złodzieje pis+
Wszystko dajm...
2 miesiące temu
A co tam, dajmy świadczenie 500 plus wszystkim, dajmy dochód bezwarunkowy wszystkim, zapewnijmy emerytury wszystkim. Przecież to państwowe czyli niczyje prawda? Wszystko wszystkim bym dał ! A potem spytam, Panie a czemu tu tak drogo?
ollo
2 miesiące temu
niech patusy rodzą więcej patusów zabierzmy kasę pracującym i dajmy patusom program wyborczy pis na 2023
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić