aktualizacja 

Już nigdy nie umyjesz okien inaczej. Genialny patent

9

Ziemniak to ulubione warzywo Polaków. Jest niezastąpiony w kuchni, można z niego przygotować mnóstwo potraw, a frytki, ziemniaki zapiekane, z ogniska czy w postaci babki ziemniaczanej, uwielbiają miliony. Jak się okazuje, ziemniak ma również zastosowanie podczas czyszczenia szklanych powierzchni. Dowiedz się, jak domyć lustra z zaciekami, szyby w mieszkaniu czy samochodzie.

Już nigdy nie umyjesz okien inaczej. Genialny patent
(Adobe Stock)

Na polskich stołach to król. Mowa oczywiście o ziemniaku. Jest to warzywo docenione i przygotowywane w domach i restauracjach na różne sposoby. Surowy ziemniak ma również praktyczne zastosowanie. Ze względu na zawartość skrobi działa ponadto na szyby w samochodzie jak bariera ochronna. Dzięki niemu szyby nie parują tak szybko i można nim doczyścić powierzchnie w smugach.

Ziemniak do czyszczenia szyb

Wyczyścić szyby i lustra można za pomocą mieszkanki wody i octu lub wody i cytryny i ściereczki z mikrofibry. Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z mocno zabrudzonymi powierzchniami.

Jak uporać się ze smugami, zaciekami i innymi plamami? Po pierwsze, powinniśmy oczywiście dokładnie umyć ziemniaka pod bieżącą wodą. Czyste warzywo (najlepiej sporych rozmiarów) przecinamy na pół, a następnie pocieramy nim szkło. Na koniec musimy jeszcze usunąć nadmiar soku z okna lub lustra. 

Krok drugi to polerka. Możemy w tym celu użyć specjalnej ściereczki z mikrofibry. Równie skuteczne będą również stare gazety (należy wybrać te wykonane z miękkiego papieru, aby nie zarysować powierzchni) lub nylonowe rajstopy. 

Surowy ziemniak — zastosowanie

Surowy ziemniak nadaje się także do czyszczenia szyb w samochodzie. Dzięki zawartości skrobi tworzy naturalną barierę ochronną na powierzchni. Dzięki niej szkło staje się bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i nie "paruje" tak szybko. 

Zobacz także: "Młodzież nie zachowuje dystansu". Broniarz mówi o powrocie dzieci do szkół
Autor: APS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić