Już się pojawiły. Bywają uciążliwe. Jak się bronić?

3

Chrabąszcze majowe w tym roku pojawiły się wcześniej, bo już w kwietniu. Można je spotkać w lesie, ogrodzie, parku czy podczas wypoczynku na balkonie. Bywają bardzo uciążliwe, bo lubią się wplątywać we włosy i przyczepiać do ubrań. Są też prawdziwym utrapieniem dla ogrodników. Jak odstraszyć chrabąszcze majowe?

Już się pojawiły. Bywają uciążliwe. Jak się bronić?
Chrabąszcze majowe nie są groźne dla człowieka (Adobe Stock)

Są duże, głośne i potrafią uprzykrzyć życie. Chrabąszcze majowe, bo o nich mowa, najczęściej spotykamy w maju, ale w tym roku uaktywniły się już w kwietniu, dając się we znaki spacerowiczom, leśnikom i ogrodnikom.

Za dnia przebywają na gałęziach drzew liściastych, zdarza się też, że leżą na ziemi czy trawie. Po zmroku można je natomiast spotkać podczas lotów. Warto też wiedzieć, że owady te garną się do światła. Dlatego - jeśli chcemy uniknąć bliższego spotkania - podczas wieczornego wypoczynku lepiej zrezygnować z rozmaitych źródeł światła.

Chrabąszcze majowe: czy są groźne?

Spotkanie z chrabąszczem majowym do przyjemnych nie należy. Ten owad o brunatno-złotej barwie lubi krążyć wokół ludzi, wczepiać się we włosy i ubranie. Choć dla niektórych już sam jego wygląd może być przerażający, dobra wiadomość jest taka, że chrabąszcz majowy nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Nie musimy się zatem martwić, że nas ugryzie czy też użądli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z fasiągami na Morskie Oko? Posłanka KO: A co się stanie z końmi?

Powody do obaw mają natomiast leśnicy i ogrodnicy. Owady te stanowią zagrożenie dla roślin i drzew. Potrafią narobić wielu szkód.

Pędraki chrabąszczy powodują uszkodzenia korzeni roślin, z kolei dorosłe osobniki żerują na liściach i pąkach drzew. Pod koniec kwietnia Nadleśnictwo Opole wprowadziło zakaz wstępu do lasu, a powodem było przeprowadzenie oprysku chemicznego, ograniczającego populację chrabąszcza majowego.

Jak odstraszyć chrabąszcze majowe?

Jeśli chcemy pozbyć się owadów, przysiadujących na drzewach, najlepiej je strząsnąć na rozłożone wcześniej płachty. Można też działać jeszcze zanim owady zjawią się na drzewach, osłaniając je siatkami ogrodowymi.

Znacznie trudniejsza jest walka z pędrakami. Naturalnym wrogiem larw jest kret oraz ptaki. Gdy chcemy sięgnąć po bardziej radykalne metody, można przekopywać działkę przy użyciu szpadla czy glebogryzarki.

W sprzedaży dostępne są też ultradźwiękowe odstraszacze owadów, których możemy użyć, jeśli mamy możliwość podłączenia sprzętu do kontaktu.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić