aktualizacja 

Najgorszy wybór na Wszystkich Świętych. Takich wkładów nie kupuj na groby

33

Święto Zmarłych coraz bliżej. Aby okazać szacunek bliskim, którzy odeszli, kupujemy na ich groby wiązanki i znicze, by ich symboliczny ogień palił się jak najdłużej. Jakie wkłady wybrać, a jakie odpuścić? Oto porady kamieniarza.

Najgorszy wybór na Wszystkich Świętych. Takich wkładów nie kupuj na groby
Które wkłady do zniczy palą się najdłużej? (PAP, Wojciech Pacewicz)

Przez najbliższe lata ceny zniczy i kwiatów będą sukcesywnie wzrastać. To samo tyczy się wkładów do zniczy. Jak się okazuje, są różne rodzaje wkładów i nierzadko mamy problem z ich odpowiednim dobraniem. W naszej prostej instrukcji wyjaśniamy, które wkłady do zniczy kupować, a których unikać, aby zaoszczędzić.

Nie tylko wielkość wkładu ma znaczenie

Co ma wpływ na długość palenia? Rozmiar, kształt marka? A może rodzaj wypełnienia? Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie dzieli się profesjonalny kamieniarz z Warszawy z zakładu Szołtun Kamieniarstwo.

Jeśli chcesz, aby znicz oświetlał nagrobek jak najdłużej, kupuj wkład o największym rozmiarze. Im więcej wypełnienia, tym lepiej. Zwracaj także uwagę na długość knota. Im dłuższy, tym dłużej będzie palił się wkład. Nie bez znaczenia będzie wygląd samego znicza. Płomień powinien być odpowiednio przykryty, aby w paleniu nie przeszkadzał wiatr ani deszcz.

Tych wkładów do zniczy nie kupuj! Oto powód

Obecnie na rynku mamy dostępne trzy rodzaje wkładów: olejowe, woskowe i parafinowe. Producenci są zgodni. Najlepsze są wkłady olejowe. Dobrze znoszą niskie temperatury. Potrafią palić się nawet 4 razy dłużej niż wkład parafinowy. Rekordziści palą się do 8 dni. Ich cena jest najwyższa, jednak porównując efektywność palenia, jest to wybór najbardziej opłacalny. Najmniej opłacalne będą wkłady woskowe. Ogień topi je porównywalnie szybko, jak w przypadku tradycyjnych świec.

Wkłady parafinowe palą się krócej niż woskowe, jednak mają różne wielkości i kształty, które można dobrać pod zniczy. Osoby, które odwiedzają cmentarz rzadko, powinni zdecydować się na wkład olejowy. Częstsi bywalcy mogą kupować tańsze parafinowe i częściej je wymieniać.

A co z wkładami do zniczy na baterie? Jest to nowoczesna alternatywa i bardzo opłacalna, jeśli tylko nie przeszkadza ci jasne świecenie diody zamiast żywego płomienia. Długość palenia wkładu elektrycznego uzależniona jest od czasu działania baterii, ale jeden zestaw starczy nawet na miesiąc.

Zobacz także: Pieniądze to temat tabu w rodzinach. Adam Bodnar mówi, jak się zabezpieczyć
Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić