Patrycja Ceglińska-Włodarczyk
Patrycja Ceglińska-Włodarczyk| 

Odświeżenie dywanu jest proste. Użyj tego produktu za 4 złote

1

Soda oczyszczona ma bardzo wiele praktycznych zastosowań w gospodarstwie domowym. Niejedna pani domu sięga po nią regularnie. Ale nie każdy wie, że za pomocą tego środka można wyprać dywan... na sucho.

Odświeżenie dywanu jest proste. Użyj tego produktu za 4 złote
Dzięki naszym trikom usuniesz plamy bez szorowania (123RF)

Czyszczenie dywanów może wydawać się dużym wysiłkiem. Ale zaniedbany dywan to siedlisko drobnoustrojów i bakterii. Dlatego pamiętajmy, że dywany należy dokładnie czyścić przynajmniej raz na 12 miesięcy. Przed praniem trzeba zaś je dobrze odkurzyć lub wytrzepać.

Dywan jak nowy

Za pomocą tego prostego triku pozbędziesz się przykrego zapachu. Przywrócisz także dywanowi piękny kolor. Co należy zrobić? Rozsyp na dywanie równomiernie sodę oczyszczoną i rozprowadź ją szmatką. Pozostaw na kilka godzin, a najlepiej na noc. Później wystarczy tylko dokładnie odkurzyć całą powierzchnię. Dywan będzie odświeżony, pachnący, a jego kolory intensywne.

Plama to nie problem

Zabrudziłeś dywan i nie wiesz, co dalej? Na szczęście jest wiele prostych sposobów, by pozbyć się plam.

Poplamiłeś dywan czymś tłustym? Użyj soli i alkoholu. Procenty skutecznie rozprawią się z tłuszczem. Możesz użyć np. spirytusu salicylowego. To produkt, który znajduje się w każdej domowej apteczce. Aby wzmocnić jego działanie, dodaj do niego soli (w proporcjach 1:4) – efekt gwarantowany. Plamę wystarczy kilka razy przetrzeć roztworem i pozostawić do wyschnięcia.

Lubisz tworzyć klimat w mieszkaniu za pomocą świec? Jeśli tak, wiesz na pewno, jakim problemem mogą być plamy z wosku na dywanie. Na szczęście, jest na nie skuteczny sposób.

Połóż na plamie kilka warstw ręczników papierowych, a potem przeprasuj żelazkiem. Podgrzany wosk będzie teraz łatwy do usunięcia.

Wylałaś na dywan czerwone wino? Możesz do usunięcia plamy użyć szampana, białego wina lub... papki z sody oczyszczonej. Rozmocz proszek z wodą i pozostaw na parę godzin. Plama powinna zniknąć.

Rozlałeś kawę? Ważne, żeby zareagować szybko. Świeża plama będzie łatwa do usunięcia. W tym przypadku użyj roztworu octu i wody (1 łyżeczka octu na 1 litr wody). Użyj gąbki i delikatnie pocieraj plamę aż do zniknięcia.

Zobacz także: Smacznego! Przepis na różowe naleśniki
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić